Към кого да се обърнем, ако личният лекар не работи

Когато личните лекари не са на работа – къде да търсим медицинска помощ и кога заплащаме прегледи, макар че сме здравноосигурени?
Зачестявват случаите, в които здравноосигурени пациенти не знаят кои са личните им лекари и къде да търсят медицинска помощ, ако те не са на работа. За да не заплащате прегледа, който ви се полага като здравноосигурен, е необходимо да знаете следното:
1. Кой е личният Ви лекар и личният лекар на Вашите близки. Ако се грижите за възрастни роднини, съседи, познати – попитайте ги кой е личният им лекар. Запишете името му. Сложете го в портфейла, до личната карта, до документи, които носите навсякъде. Ако не знаете кой е личният ви лекар или личният лекар на Вашите близки – чрез сайта на Здравната каса може да се направи проверка по ЕГН. Личният лекар е първият човек, към когото трябва да се обърнете за оказване на медицинска помощ!
2. Личният лекар трябва да осигури заместник, когато не е на работа. Повечето лични лекари сключват договори с медицински заведения, които да поемат техните пациенти. Попитайте личния си лекар с кой дежурен кабинет има договор и към кого да се обърнете, ако отсъства. Тази информация обикновено е закачена на видно място пред кабинета на всеки личен лекар. Във всички случаи, в които ви се налага да търсите медицинска помощ нощем, в почивни дни – трябва да се обръщате към този кабинет, за да не бъдете таксувани.
3. Специалистите в дежурните кабинети не могат да дават талони за изследвания и за консултация с други специалисти. Те могат да окажат медицинска помощ, или да насочат за прием в болница. Ако желаете изследвания, те могат да бъдат направени единствено срещу заплащане.
4.Медицинска помощ за дете.
Ако ви се налага да търсите медицинска помощ за дете, когато личният лекар не е на работа, отново трябва да посетите дежурния кабинет, с който той има сключен договор. Дежурният кабинет оказва медицинска помощ и на децата и няма задължение да осигури дежурен педиатър. Такава медицинска помощ може да окаже всеки лекар в кабинета.
Изключение са случаите, когато детето не е навършило 1 г. – тогава можете да посетите Спешно отделение.