Гинекологични възпалителни заболявания и инфертилитет (безплодие)
Изразът „гинекологични възпалителни заболявания“ се отнася до възпалителни процеси на женските полови органи (външни и вътрешни): на влагалището (вулвит, колпит, вулвовагинит), на шийка на матката (цервицит), на матката (ендометрит, метроендометрит) и нейните придатъци – фалопиевите тръби (салпингит) и яйчниците (аднексит), по отделно, или заедно (салпингоофорит). При случаи на закъсняло или неправилно лечение, възпалението може да се разпространи върху прилежащите на тях съседни органи и да се развие параметрит, пелвиоперитонит, и др.
Рискови групи за развитието на гинекологични възпалителни заболявания са момичета, със започнали наскоро полови контакти, както и жени, с честа смяна на партньора – около 40 години.
Причините, предизвикващи възпаление на тазовите се делят на:
- специфични: гонококи, трихомонади и хламидии. По-рядко срещани са микоплазмите, бледите трепонеми и вирусите. Ureaplasma инфекция се отнася до условно патогенна микрофлора, неговият патоген може да навреди на тялото само когато местният имунитет намалява, например в случай на комбиниран инфекциозен процес, като бактериална вагиноза;
- неспецифичните инфекции са по-често причинени от Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus, анаеробна микрофлора (Gardnerella) и, много по-рядко, Klebsiella.
Възпаление на влагалището и маточната шийка
Възпалението може да бъде предшествано от операция, например, инструментален аборт, химични и механични въздействия върху вагиналната лигавица. Важен фактор е промяната в хормоналните нива, хроничните заболявания на стомашно-чревния тракт.
Основните симптоми на възпалителния процес, които изискват незабавна медицинска помощ, са:
- течение, което не е свързано с менструалния цикъл, което може да бъде кърваво, да има неприятна миризма;
- дискомфорт, сърбеж във влагалището;
- болка или течение (кръвенисто, гноевидно, миризливо или от друг характер) по време на и след полов акт;
- болки в долната част на корема и долната част на гърба;
- променената природа на менструацията (промяна в продължителността на цикъла, обема и характера на отделянето, появата на силна болка в долната част на корема по време на менструация);
- появата на тумори в перинеума, по стените на вагината, чувството за присъствие на чуждо тяло;
- нарушение в уринирането.
Симптомите могат да бъдат един или няколко едновременно. Единичен симптом може да бъде болки в гърба. Често жената не свързва такава болка с гинекологичен проблем, а я свързва с проявата на остеохондроза или с чревна болка.
Навременното посещение на гинеколог, съответно навременното лечение, е много важно, защото ако не се лекува, инфекцията придобива хронична форма в рамките на два месеца.
Разпространението на инфекцията може да бъде възходящо (отдолу нагоре) от влагалище към матката, фалопиевите тръби и след това в яйчниците и по-рядко низходящо. Възходящото разпространение на инфекцията обикновено отнема от четири до шест месеца и води до промяна в лигавицата на фалопиевите тръби, прилепване на стените им, поява на сраствания, промяна в разположението на тръбите спрямо други органи, което предотвратява нормалното функциониране на яйчниците. Още на етапа на включване във възпалителния процес на фалопиевите тръби, зачеването става невъзможно, тъй като се появява механично препятствие за оплождането на мъжките и женските клетки. При възпаление на яйчниците често се нарушава менструалният цикъл, не се наблюдава овулация, което също прави невъзможно зачеването.
Пиосалпинкс – стрелката показва ниво и ехопозитивно съдържимо в маточната тръба
За да се избегнат изброените проблеми, редовните профилактични прегледи, а при нужда и извън тях, са от особена важност. По време на планирано посещение специалистът извършва преглед на външните полови органи, влагалището и шийката на матката. В допълнение, лекарят използва намазка, за да оцени наличието на патогени във вагината. Този прост метод на изследване позволява не само да се идентифицира възпалението, но и да се определи специфичният причинител на процеса. Ако в последно време се наблюдава промяна в сексуалния партньор, е необходимо да се преминат тестове за наличие на полово предавани инфекции. Най-малко веднъж годишно на всяка жена се препоръчва да се подложи на ултразвук за своевременно откриване на патология на тазовите органи, на всеки две години трябва да проведат цитологично изследване намазката на шийката на матката за наличие на злокачествени клетки.
Диагнозата на заболяването се поставя въз основа на анамнезата, клиничната картина, мануалния и инструментален преглеб, лабораторните находки. Маточните тръби на здрава жена не се виждат по време на ултразвуково изследване, но тръбите, включени във възпалителния процес, се пълнят със слуз, което е забележимо по време на изследването. Обикновено се изисква ултразвуково сканиране на фалопиевите тръби с контраст, за да се определи тяхната проходимост. За разлика от него се използва физиологичен разтвор. Този преглед е не само диагностичен, но и лечебен – ако проходимостта е нарушена поради стените на фалопиевите тръби, залепени в процеса на възпаление, проходимостта се възстановява след процедурата и скоро може да настъпи бременност.
Абсцес на маточна тръба – лапароскопски изглед
В случай на откриване на инфекциозен процес, лекарят започва комплексно лечение, насочено към потискане на растежа на патогените и нормализиране на вагиналната микрофлора. Лечението се извършва на няколко етапа, на всеки шест месеца жената трябва да се подложи на терапевтични манипулации за постигане на желания резултат.
Лечение на тазова възпалителна болест може да бъде консервативно – антибиотично – за премахване на възпалението; хормонално – за възстановяване на функцията на яйчниците се предписват хормонални препарати, които регулират менструалния цикъл, предотвратяват овулацията и стимулират възстановяването на ендометриума. Хормоналните контрацептиви са не само терапевтични, но и профилактични. В същото време се провеждат противовъзпалителни, резорбционни дейности, насочени към подобряване на тъканната микроциркулация, резорбция на сраствания, повишаване на местния и общ имунитет; физиотерапия и хирудотерапия. При наличие на патологични промени на лигавицата на влагалището и шийката на матката се използва по-нежна, в сравнение с кюретаж, вакуумна аспирация.
Хирургично лечение на тазова възпалителна болест се прилага при последици от закъсняло или непроведено лечение, когато адхезионният процес вече е налице, положението на яйчниците се променя, лечението често е невъзможно без използване на хирургични методи – лапароскопията се извършва с последваща дисекция на сраствания. След операцията е необходимо предотвратяване на възпалителния процес. След завършване на комплексната терапия, бременността настъпва в рамките на половин година при 50-60% от жените.
Трябва да се помни, че болестта е по-лесна за предотвратяване, отколкото за лечение. Трябва редовно да посещавате гинеколог за превантивни цели, да спазвате правилата за интимна хигиена и да не пренебрегвате защитата по време на полов акт.