100 регистрирани нападения над медици за периода 2016 – 2018 г.
В периода 2016 – 2018 г. у нас са регистрирани 100 случая на агресия над медицински екипи в Спешна помощ в цялата страна. Това показват данните, предоставени от Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
През 2015 г. случаите на насилие в Спешна помощ са били – 47, през 2016 – 28 и през 2017 само за първите шест месеца на годината – 26.
По данни на прокуратурата през 2013 г. са образувани 7 досъдебни производства и са осъдени шестима, от които двама с ефективни присъди.
През 2015 г. досъдебните производства са пет, а осъдените са четирима с една ефективна присъда. За следващите две години са образувани шест досъдебни производства за нападение над медици, осъдени са петима души с нито една ефективна присъда.
Специалистите са на мнение, че само административните наказания, като глоба от 1 000 лв. например, не решава проблема. Може би полагането на общественополезен труд от страна на недобросъвестните хора ще бъде по-добра превъзпитателна мярка. От БАПЗГ настояват да се работи повече в ромските общности, за да им обяснят системата на здравеопазване, защото те нямат грамотност по тези проблеми.
В рамките на проведеният неотдавна форум под надслов „Призвани сме да лекуваме, а не да воюваме“, специалистите от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи отправиха призив към председателя на Комисията по здравеопазване Даниела Дариткова, главния прокурор Сотир Цацаров, здравния министър Кирил Ананиев, силовия министър Младен Маринов и други да съдействат за гарантиране на здравето и живота на работещите в системата на здравеопазването.