Женският мозък старее по-бавно от мъжкия
Ако се съди по метаболизма, мозъкът на една жена е по-млад от мозъка на мъжа, показва ново проучване, резултатите от което са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences. Това е причината и за по-голямата продължителност на живота при жените.
„При жените мозъкът е по-млад, отколкото при мъжете“, казва авторът на изследването д-р Ману Гоял (Manu Goyal) от Медицинския университет във Вашингтонския университет в Сейнт Луис. Според него това може да означава, че жените са по-готови за учене и творчество в напреднала възраст.
Гоял и група изследователи изследвали образи на мозъка на 205 души (121 жени и 84 мъже) на възраст от 20 до 82 години. Използвайки позитронна емисионна томография, учените оценяват метаболизма чрез измерване на количеството кислород и глюкоза, консумирани от различни области на мозъка.
Факт е, че мозъкът „работи върху глюкозата“, но как мозъкът използва промените в захарта, както човекът остарява. При кърмачетата и децата част от захарта се използва в процес, наречен аеробна гликолиза, която подпомага развитието и узряването на мозъка. Останалата част от захарта се изгаря за решаване на ежедневните задачи и мислене. При подрастващите и младите хора голяма част от захарта в мозъка също се освобождава за аеробна гликолиза, но тази фракция намалява постоянно с възрастта, достигайки минимум след 60 години.
Първоначално учените искали да използват информация за метаболизма, за да предскажат възрастта на човека. В резултат на това те имат компютърно проучване за това как метаболизмът се променя при мъжете и жените. След това те промениха подхода, оценявайки възрастта на човек въз основа на данни за мозъчния метаболизъм.
Някои хора имаха значителна разлика между възрастта на мозъка и хронологичната им възраст. След това учените решили да проверят доколко тази разлика е по-изразена при мъжете и жените.
Средно, мозъкът на жените е бил с четири години по-млад от мозъка на мъжете и тази разлика е забележима дори и на двайсет години. Причините за това явление обаче не са напълно ясни.
Според д-р Гоял, независимо от причината, по-високата скорост на метаболизма може да даде на мозъка на жената определено предимство в ученето и творческата работа в напреднала възраст, но също така може да предполага повишен риск от развитие на болестта на Алцхаймер.
Някои колеги не са съгласни с него, вярвайки, че по-интензивният метаболизъм в мозъка предпазва от болестта на Алцхаймер, но такива фактори като менопаузата могат да допринесат за неговото развитие.