Дежурните лекари грешат повече нощем
Според международно проучване, проведено в 29 страни и публикувано в British Journal of Anesthesia, показва, че рискът от усложнения се увеличава по време на нощна операция (в сравнение с дневната хирургия). Това е първото проучване, което изследва честотата на страничните ефекти от нощните и дневните операции.
William Harrop-Griffiths
„Резултатите от това проучване ще се прилагат за всички клиницисти. Възможно е увеличаването на честотата, отбелязано в това проучване, да е до голяма степен резултат от умората на лекарите и други човешки фактори,“ каза д-р Уилям Хароп-Грифитс (William Harrop-Griffiths) , председател на Съвета по качеството на клиничните изследвания в Кралския колеж по анестезиология ( Royal College of Anesthetists).
Международен изследователски екип проучи 9,861 операции за възрастни в 146 болници в Обединеното кралство, Европа, Северна и Южна Америка, Карибите, Близкия изток, Евразия и Югоизточна Азия.
През нощта (от 20:00 до 8:00 часа) са били извършени 555 операции (5,6%), а останалите – извършени през деня. Освен това 74% от пациентите, оперирани през нощта, са планирали, а не спешни или спешни операции.
Предвид видовете операции и характеристиките на пациентите, изследователите установиха, че по време на нощни операции общият брой на нежеланите събития е много по-висок. 44% от пациентите са имали нежелани реакции (понижени нива на кислород в кръвта, загуба на кръв, частичен колапс на белодробната тъкан и спад на кръвното налягане). Докато при пациентите, претърпели операция през деня, усложненията се проявяват при 34%. Нощните операции също бяха свързани с необходимостта от по-дълъг болничен престой.
„Пациентите, които носят операция през нощта, са изложени на по-голям риск от усложнения и смърт. Пациентите трябва да избягват нощна хирургия, ако е възможно, въпреки че ще има моменти, когато чакането ще бъде по-рисковано“, коментира един от авторите, професор Гари Милс (Gary Mills) от Университета в Шефилд, Великобритания.
Изследователите отбелязват, че в литературата вече са обхванати въпроси, свързани с влиянието върху нощния труд на медицинските екипи на такива фактори като умствена или физическа умора и намалена бдителност. Може да играе роля и по-малък брой медицински персонал и най-опитните членове на екипа в болницата през нощта.
Andrea Cortegiani
„Тъй като резултатите от нашия анализ показват, че времето на операцията влияе на резултата за пациентите, изглежда необходимо да се постигне баланс между рисковете и ползите във всеки конкретен случай“, обяснява авторът на доклада, д-р Андреа Кортегани (Andrea Cortegiani) от Университета в Палермо, Италия. „Може да се твърди, че операциите извън деня трябва да се извършват само ако това е нормална практика, което означава, че отговорните екипи са обединени и готови да извършват тези операции през тези интервали от време.“
Общият брой на нежеланите събития се оказа много по-висок от очакваните от учените, което се обяснява с цялостния характер на изследването. Въпреки това, резултатите като цяло съвпадат във всички региони на света, което показва глобалната значимост на констатациите.