Не е нужно във всяка община да има болница
След серията протести до 40% увеличение на заплатите в областните и общинските болници обещава правителството. 30 млн. лв. допълнително ще получат тези медицински заведения, а дълговете им са над 100 млн. лв.
Предизборен ход или наистина опит да се реши проблема? Това коментира в студиото на БНТ проф. Григор Горчев, управителят на университетската болница „Света Марина“ в Плевен.
Според проф. Горчев, мениджмънтът на болниците е от значение за заплащането на работещите. Той бе категоричен, че не бива болниците – частни, обществени да се противопоставят едни на други.
„И не е нужно във всяка община да има болници. Това го няма никъде“, коментира той и добави, че това е въпрос на стари навици. В тези болници няма нито кадри, нито техника, каза още той.
„В общинските болници се лекуват неща, които могат да се лекуват вкъщи, при домашни условия.“
Вярно, че не е необходимо да има на всяка керемидка болница, но в България нещата не са като по Белия свят.Болниците са неравномерно разпределени и са МНОГО -346 на брой. Само в София са стотина частни, държавни и общински с дублиращи се функции.Пътищата са ужасни, няма въздушен превоз до здравното заведение.Пример с две малки държави:В Словения има само 10( ДЕСЕТ) болници, но са оборудвани за абсолютно всякакъв вид лечение за всякакви заболявания, в Ирландия са 49-също много добре оборудвани.И населението не страда от липса на здравна помощ.Имат страхотни пътища, въздушен и воден транспорт и страхотна организация.