Министерството на здравеопазването с конкретни мерки за задръжка на младите кадри
Министерството на здравеопазването (МЗ) е сериозно обезпокоено от отлива на медицински кадри, в това число и лекари от България. Във връзка с това МЗ работи за мотивиране и задържане на медицинските специалисти у нас, насочвайки усилията си в следните направления:
– създаване на благоприятни възможности за професионално развитие, включващи достойно заплащане на труда им, добри условия на работа, възможности за обучение;
– формиране на уважително отношение от страна на обществото и медиите;
– осигуряване възможности за активно участие в процеса на взимане на решения, които ги касаят.
Съществена част от професионалното развитие на медицинските специалисти е обучението за придобиване на специалност. През последните години бяха реализирани редица нормативни промени, целящи създаване на привлекателни условия за специализация, съобразени с европейските изисквания.
С Наредба № 1 от 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването беше осъществена концептуална промяна в реда и условията за специализация – значително се облекчи достъпът и се подобриха условията за обучение за придобиване на специалност. За периода на действието си Наредба № 1 се доказа като успешна стъпка към по-добре функционираща система за специализация. За пръв път след присъединяването на България към ЕС организациите, представляващи студентите и специализантите, оцениха положително наредбата подчертаха удовлетворението си от концепцията специализацията по клинични специалности да се провежда въз основа на трудов договор. Успехът на Наредба № 1 се потвърждава и от факта, че около 70% от завършилите през последните 3 години лекари – български граждани вече са специализанти по реда на тази наредба; положи се добра основа, позволяваща да бъде надграждана и доразвивана. С публикувания на 30.01.2019г. проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 се цели както отстраняването на идентифицираните към момента проблеми и празноти, така и въвеждането на ефективен механизъм за провеждане на държавната политика по осигуряване на необходимите специалисти.