Матка, която не ражда деца, ражда миоми
Около 40% от жените в репродуктивна възраст са засегнати от миома на матката. Именно миомната болест е най-честата причина за операции в гинекологията. Около това мнение се обединяват специалистите в областта. При миома на матката е възможно да няма никакви оплаквания. Възможни са обаче и много тежки форми на болестта, които да инвалидизират пациентката. Лечението е според собственото състояние на всяка жена и всеки случай е различен. Не при всички пациенти се налага оперативна намеса, обясни по БНР директорът на АГ болница „Света София“ д-р Гергана Коларова.
„Ние гинеколозите казваме така: Когато една матка не ражда деца – ражда миоми. Когато намалее продукцията на прогестерон, това се случва при недостатъчно качествена овулация, тогава релативно се увеличава количеството на естрогените и това може да доведе до миома. Разбира се, винаги има изключения. Виждаме малки миомни възли и при млади момичета, но това са девойки, които имат и други здравословни проблеми, но при всички случаи са хормонални.“
Миомата може да се окаже проблем при забременяване и износване на плода. Това зависи от мястото, където е разположена. Има позиции върху матката, където биха попречили на имплантирането, допълва д-р Гергана Коларова. Ако една жена забременне успешно при наличие на миома, по-късно образуващата се плацента започва да продуцира огромни количества естроген и прогестерон. По тази причина, миомата, която е в наличност, започва да расте заедно с плода, защото тя се „храни“ с хормоните.
Целият разговор тук.