Д-р Ив. Кокалов: Помощ от държавата и промяна в статуса на общинските болници
„Първото, което трябва да се направи, е тези болници да не бъдат търговски дружества. Второ, без помощта на държавата и на общината тези болници няма как да оцелеят по простата причина, че начинът на финансиране е от дейности, заплащани от НЗОК“, заяви членът на Надзорния съвет на НЗОК, вицепрезидент на КНСБ и председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването д-р Иван Кокалов пред БНР и добави, че трябва да се намери начин за тази помощ.
Според д-р Кокалов в последните 20 години нещата с общинските болници не вървят добре – регистрацията на лечебните заведения като търговски дружества, особено на тези, които са собственост на държавата и общините, е грешна и „сме в плен на догми и административни пречки“, които трябва да бъдат преодолени.
Според него тези заведения са в омагьосан кръг – малки приходи заради ограничения брой клинични пътеки поради липса на специалисти, ниски заплати, персоналът напуска, средна възраст на сестрите над 60 години.
Проблемът е в целия сектор „Общинско здравеопазване“. Става въпрос за 2 млн. български граждани, които получават лечение от там. Общинските болници са буферът, който компенсира всичките слабости на извънболничната помощ и поемат в голяма степен работата й, коментира д-р Кокалов.
„Почти всички общински съвети отделят средства за болниците, но стигаме до един парадокс, тъй като общинските болници са търговски дружества, а ние нямаме законово основание да отделяме средства за издръжката им, защото става дума за държавна помощ, а това е забранено от закона. Ангажиментът ни е да поддържаме сградния фонд – нещо, което правим“, коментира Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на Националното сдружение на общините.
„От 1 февруари отново се връща проблем, който миналата година договорихме с ръководството на НЗОК… Въведено бе изискване, че хоспитализираните лица за всяко отделение, за всеки един ден, не може да надвишават броя легла, които се финансират от Здравната каса“, каза тя. И обясни, че ако отделението е пълно, а трябва да бъде настанен нов пациент – например с грип, законът задължава приемането на спешни случаи, но престоят му няма да бъде финансиран от НЗОК, защото ще е в друго отделение.
„Посоченият казус не е верен, защото не касае грипните епидемии. Решението е взето, защото се отчитат като хоспитализирани лица, които едва ли не са лекувани в коридора на болницата“, отговори д-р Иван Кокалов. „Всяка болница е длъжна да обяви леглата, които ползва. Тя може да има и повече легла и да каже, че няколко легла от друго отделение ще бъдат ползвани за спешни случаи. Тогава те са резерв. Касата е взела решение, за да не се краде, образно казано, от средствата“, допълни още д-р Кокалов.