Огнища на морбили в Москва, груповият имунитет спада
В Москва е регистрирано огнище на морбили, а в две училища в града, където болестта е потвърдена при четири деца, е обявена триседмична карантина. Всички те не са ваксинирани срещу морбили, подчертават от Федералната служба.
Честотата на морбили в цяла Русия се увеличава и основната причина за това е намаляването на имунизационното покритие (групов имунитет), сигурни са експертите. Поради активността на анти-ваксинационното движение и отхвърлянето на ваксинацията колективният имунитет на населението се влошава, атова отлага във времето пълното елиминиране на морбили.
Властите смятат, че честотата на морбили се увеличава и виновни за това са антиваксърите, съобщава Роспотребнадзор. Продължават да се регистрират семейни огнища, групови огнища на работното място, огнища в детските градини и училищата. Голяма част от заболяванията се срещат при внесени случаи. В Европа, където анти-ваксиниращото движение е особено популярно, наскоро станаха по-чести огнища на вируса на морбили – през последните 10 години се наблюдава безпрецедентно увеличение на честотата.
Създаването на ваксина срещу морбили през 1966 г. до началото на 21 век практически превърна тази болест в категория „забравени инфекции“. А до 2020 г. СЗО очакваше напълно да премахне контролираната от ваксините „чума на детството” поне в всички развити страни. Но болестта се е върнала и основната причина за това е намаляването на имунизационното покритие, сигурни са експертите.
Според ръководителя на лабораторията по молекулярна биология на Института по полиомиелит и вирусен енцефалит. „М.П. Чумаков“ Александър Лукашев, „ваксинацията срещу морбили е ефективна и съвсем безвредна. Но, отказвайки да ваксинират деца, които нямат противопоказания за това, родителите „се надяват, че ще бъдат защитени за сметка на другите.“ Наистина, трудно е да се изчисли рискът от усложнения при едно здраво дете, а изкушението да се избегне това е голямо. И в ситуация, когато ваксинацията е приложена на около 95% от децата, инфекцията няма да се разпространи. Но когато делът на такива безотговорни родители се увеличи до 10%, инфекцията ще се разпространи, децата ще се разболеят (с риск от много по-сериозни усложнения), а родителите спокойно ще вземат бюлетина“, казва Лукашев.
„Морбили е човешка инфекция, няма друг резервоар в природата“, обясни Лукашев – „Следователно, морбили може да бъде премахнато напълно, за разлика от, например, грип, който редовно се регистрира в нашата популация от птици. Но всяка нова епидемия от морбили отлага пълното елиминиране на този вирус и затова причинява толкова голямо внимание на лекарите.“
Всяка страна в света има свой собствен календар, който съответства на заплахите от реалния живот, обяснява главният независим инфекциолог на Министерството на здравеопазването, професор в катедрата по инфекциозни болести и епидемиология на Московския държавен медицински университет. Евдокимова Ирина Шестакова.
„И ако днес имаме полиомиелит, морбили, ротавирусна инфекция, тогава трябва стриктно да се спазват изискванията за ваксинация срещу тези нозологии“, смята Шестакова. – Националният имунизационен план се съставя въз основа на анализ на епидемичната ситуация за дълго време. Той взема предвид тези инфекции, които са се развили тук исторически или са били въведени и вкоренени. А също и тези, които са актуални в граничните райони и местата, където хората най-често пътуват.“ Имунизацията не е работа на фармацевтичните компании, а не желанието на лекарите да създават външен вид на работата, а това, което е наистина необходимо, за да се запази здравето на населението, казва експертът.
Какво е морбили?
Морбилито е остро инфекциозно вирусно заболяване, индексът на заразност (инфекциозност), на който достига 100%. Ако лице, което преди не е имало морбили и не е било ваксинирано, ще се свърже с носителя на инфекцията, вероятността от инфекция е изключително висока. В началото на миналия век морбили, поради високата си смъртност, се наричат „детска чума”. Досега тази инфекция се смята за една от основните причини за смъртта сред малките деца по целия свят, припомня водещият експерт на Центъра за молекулярна диагностика (ЦМД) на Централния изследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор Елена Тиванова.
Морбили се разпространява чрез въздушни капчици – при кашлица и кихане, близък личен контакт или пряк контакт със заразени секрети от назофаринкса. Вирусът е активен във въздуха и / или на заразени повърхности в продължение на няколко часа. В същото време тя е доста нестабилна за въздействието на околната среда: бързо умира от слънчева светлина, UV лъчи и е чувствителна към средствата за дезинфекция.