В Световния ден за борба с рака, тъжна статистика
Всяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака – единствената инициатива, която обединява целия свят, сподели пред БНТ д-р Стефан Константинов, директор на Специализираната болница по онкология и бивш здравен министър.
Смята се, че всяка година 18 млн. души ще се разболеят от рак. Според д-р Стефан Константинов броят на заболелите от рак се увеличава – за последните 5 г, честотата на онкологичните заболявания у нас е нараснала с 9 % – и за това, според него, има две причини:
„Първата е, че у нас хората живеят по-дълго и когато старите хора преобладават, ще се вдигне честотата и относителния дял на ракови заболявания. Втората причина е начинът, по който живеем. Онкологичните заболявания не са едно цяло, те са множество видове и подвидове.“
Д-р Константинов се спря на рисковите фактори за развитие на заболяването: мръсен въздух, вредни навици – активно или пасивно тютюнопушене – всички те имат отношение към рака на белия дроб; наднорменото тегло и връзката му с онко-гинекологичните заболявания при жените; намалената раждаемост и рака на маточното тяло; храненето – прекомерната употреба на червени меса за сметка на фибрите в бобовите растения, плодовете и зеленчуците и др.
За съжаление честотата на рака на маточната шийка също се увеличава и то в млада възраст. В резултата на антиваксиналните кампании честотата на имунизации против рак на маточната шийка в последните 25 г. е спаднала от 25 % на 3 %.
Добрата новина е удължаване преживяемостта на пациентите, като някои от онкологичните заболявания се превръщат в хронични – Болният живее толкова дълго с тя, че на практика умира от друго заболяване.
По повод утрешния Световен ден на борба с рака, д-р Константинов сподели, че болести не се борят със световни дни и кампании, но те са добър повод да се акцентира върху проблема и неговата превенция и профилактика.