Закуската може би не е толкова полезна
В продължение на години сте чували, че закуската е изключително полезна за тези, които искат да запазят теглото си в ред или да отслабнат. Ново проучване показва, че това не е вярно.
Научна работа, преразглеждаща стойността на закуската за отслабване, се появява в British Medical Journal (BMJ).
Проучването не намери убедителни доказателства, че ако закусва редовно, човек консумира по-малко калории през деня и съответно по-малко напълнява. Освен това, изследователите открили и някои доказателства, че е по-добре да прескочите закуската, за да се поддържа нормална талия.
Предишни изследвания обаче показват, че здравословната закуска (плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни) помага на децата и юношите да се развиват нормално. Много медицински организации и лекари препоръчват здравословна закуска, за да се предотврати затлъстяването и да се намали теглото.
В основата на тези препоръки стои теорията, че сутрешното хранене ускорява метаболизма и премахва чувството за прекомерен глад и преяждане по време на следващите хранения. Въпреки това, изследванията, потвърждаващи тази теория, са наблюдателни по характер, т.е. намират само непреки връзки. Но през последните години някои рандомизирани и контролирани проучвания не са успели да открият такава връзка.
„Проблемът е, че тези, които имат закуска, обикновено се различават от тези, които нямат закуска. Проблемът на наблюденията е, че фактори като качеството на храните, начина на живот и избора на някои храни не се вземат под внимание ”, заяви водещият автор на новото проучване Флавия Чицутини (Flavia Cicuttini), епидемиолог от Австралийския университет Монаш.(Monash University) .
Цикутини и нейният изследователски екип решиха да съберат и анализират възможно най-много клинични изследвания по тази тема. Те разгледаха 13 проучвания, проведени в САЩ, Обединеното кралство и Япония от 1992 до 2016 г., в които участваха повече от 500 възрастни с различен индекс на тегло и индекс на телесна маса. Някои от тях проучиха въпроса как закуската прескача, засяга теглото, а други за ефекта на закуската върху общите калории, получени на ден.
„Открихме, че онези, които закусваха, по правило консумират 260 допълнителни калории на ден и получават средно 0.44 килограма тегло. Важно е да се отбележи, че няма доказателства за подобрение в метаболизма на тези, които ядат закуска, както и факта, че те рядко се преяждат през деня,“ каза Цикутини. Тази тенденция се запази във всички страни, където са провеждани изследвания, и не зависи от теглото на участниците в изследването.
Авторите също така заявяват, че техните заключения не трябва да се считат за окончателни поради сравнително малкия брой разгледани доказателства. Някои от разглежданите творби също се считат за относително предубедени. Авторите казват, че за пълно доверие ще са необходими допълнителни изследвания.