Върховния административен съд отмени т.н. „служебното НРД“
Състав на Върховния административен съд прогласи за нищожно решение № РД-НС-04-24-1 от 29 март 2016 г. на Надзорния съвет на НЗОК, добило популярност още и като служебното НРД. През 2016 година Съборът на БЛС отхвърли подписването на нов Национален рамков договор. НС на НЗОК тогава реши, че може сам да издаде нов НРД и го направи с цитираното решение, което беше обжалвано от Български лекарски съюз, Център за защита на правата в здравеопазването и Национално сдружение на частните болници.
Първоначално тричленен състав на ВАС отхвърли жалбите. Върховният административен съд, петчленен състав, обаче отмени това решение и върна делото за ново разглеждане от друг състав на съда. Представителят на Върховна административна прокуратура е дал мотивирано становище за основателност на жалбите.
В мотивите на съда се казва:
Обжалваното решение на НС на НЗОК е подзаконов нормативен акт, издаден на основание чл.54, ал.9 и чл.59а, ал.6 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/. В чл.54, ал.8 от ЗЗО е предвидено, че когато Националният рамков договор /НРД/ за медицинските и съответно за денталните дейности не бъдат приети при условията и в сроковете, определени в този закон, се прилагат действащите до момента НРД. В случаите по ал.8, когато промени в действащото законодателство налагат изменение или допълнение на съдържащите се в НРД изисквания по чл.55, ал.2, те се определят с решение на Надзорния съвет на НЗОК по предложение на управителя на НЗОК.
Процесното решение на НС на НЗОК е прието именно в тази хипотеза, като в докладна записка от управителя на НЗОК е посочено, че поради липсата на подписан Национален рамков договор за медицинските дейности за 2016 г. се налага НС на НЗОК да вземе решение в изпълнение на чл.54, ал.9 от ЗЗО.
Настоящият състав намира, че са налице предпоставки за обявяване на нищожност на оспореното в цялост решение на НС на НЗОК поради липсата на материална компетентност на административния орган за издаването му.
Предвиденото в чл.45, ал.2 ЗЗО изменение на начина на оказване на медицинска помощ, чрез разделяне и обособяване на пакети – основен и допълнителен, които да са определени с наредба на министъра на здравеопазването /Наредба №2/2016 г. на министъра на здравеопазването е обявено за противоконституционно от Конституционния съд на Република България.
Тази Наредба № 2 от 25.03.2016 г.за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на националната здравноосигурителна каса /В сила от 01.04.2016 г./, издадена от министъра на здравеопазването е била обявена за нищожна с решение на ВАС.
Структурата и съдържанието на решението на НС на НЗОК в голяма степен дублира, преповтаря тази на все още действалата по време на приемането му НРД МД 2015 г., но и разширява допълва и въвежда и детаилизира ред нови процедури и правила. Както правилно са отбелязали и жалбоподателите, законодателят не е предоставил такива широки правомощия на НС на НЗОК да урежда отново отношенията, уредени в ЗЗО и с националните рамкови договори, което води до извод за превишаване на кръга и рамките на материалноправна компетентност на органа издал решението, без да има съответната делегирана компетентност.
Както с основание са възразили жалбоподателите, в случая с издаването на решение от НС на НЗОК, не се касае за преиздаване на НРД, тъй като това е извън правомощията на НС на НЗОК. Видно и от уводната част на решението на НС на НЗОК, където общо и неконкретно се посочва от административния орган, че са настъпили промени в действащото законодателство, без да се конкретизират актове и разпоредбите, за които е настъпила промяна, но не се конкретизира как тази промяна налага издаване на решение от НС на НЗОК и в какво точно ще се изрази тя. Съответно, имайки този най-фундаментален порок от момента на създаването си, актът като нищожен не е породил правните си последици от самото му издаване.”
Съставът на съда, постановил решението: Председател и съдия докладчик М. Панчева и членове Л. Гайдов и Д. Стоева, прокурор И. Стойкова.
С това дело се слага край на поредица от над 30 дела заведени през 2015 и 2016 година срещу подзаконови административни актове на Правителството и министъра на здравеопазването. Почти всички от тях бяха отменени или прогласени за нищожни от Върховния административен съд.
Решението за обявяване на служебното НРД за нищожно, въпреки че се отнася за минало време може да има решаващо значение за делата, които болниците водят или предстои да заведат за неплатена надлимитна дейност за 2016 година. оснве, че се явява абсолютна предпоставка за осъждане на НЗОК, решението дава възможност на болниците да предявят исковете си по Закона за отговорността на държавата за вреди, по който закон не се дължат такси в размер на 4% от иска