Венозната тромболиза – все по-предпочитана при лечението на инсултите
Над 700 души у нас са получили модерно лечение на исхемичен инсулт през миналата година, стана ясно от коментара на акад. Иван Миланов по време на Втората национална среща на Българското дружество по неврология, посветена на лечението на инсултите у нас.
От срещата, която премина под мотото „Заедно по пътя към промяната. Да дадем шанс на живота“ и се провете преди дни в Гранд Хотел София, стана ясно, че 49 717 пациенти у нас са получили исхемичен инсулт през миналата година у нас, от тях 787 са лекувани с тромболизи. Това е с 84% повече спрямо 2017 година. Броят на болниците, които прилагат метода нараства – от 18 за 2017 г., на 37 за 2018 г.
Специалистите твърдят, че това е една положителна тенденция, която излиза твърде скъпо на НЗОК. затова последната намалява цената на пътеката за тромболизата от 3000 лв. на 2300 лв., с пояснение, че пари ще бъдат повече – 3300 лв., само, ако тромболизата се комбинира с тромбектомия.
Венозната тромболиза свежда до минимум риска от трайна инвалидизация, когато се приложи в първите 4,5 часа от началото на симптомите на инсулта. Съгласно препоръките на Европейската организация за инсулти (ESO), в България са необходими 40 болници, в които тя да се прилага, така че на всеки пациент с инсулт да може да стигне за не повече от 45 минути до най-близкото лечебно заведение.
По време на събитието бяха анализирани резултатите от изминалата година и представен нов национален консенсус (препоръки) за профилактика, диагноза, лечение и рехабилитация на мозъчносъдовите заболявания в България. Срещата, водена от акад. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология, бе в присъствието на проф. Валериа Касо, председател на Европейската организация за инсулти.