Три болници в кампания за профилактични прегледи за миома на матката
Три лечебни заведения – АГ болниците „Св. София“, „Шейново“ и „Майчин дом“ – се включват в кампанията за безплатни прегледи на жени за миома на матката, организирана под патронажа на Столичната община
„За първи път трите болници се обединяваме в обща кауза и основното послание, което отправяме, е жените да бъдат информирани“, каза в ефира на „Хоризонт“ д-р Румен Велев, изпълнителен директор на болница „Шейново“.
Според д-р Велев миомната болест е много по-често разпространена, отколкото се смята и поясни, че всъщност става въпрос за най-често срещания доброкачествен тумор, произхождащ от мускулния слой на матката.
По отношение на етиологията на заболяването, д-р велев цитира афоризма на старите автори, че „матката, която не ражда деца, ражда миоми“, с което намекна за ролята на естрогените в образуването на тумора.
Д-р Велев сподели, че по-голям процент от случаите миомната болест засяга жени над 35-годишна възраст, но вече се наблюдават и миоми при по-млади момичета.
„Профилактиката е златен стандарт, но миомата доста дълго време може да протича и безсимптомно, дори до навлизането на жената в менопаузата„, подчерта д-р Румен Велев. „Така че първите ориентири могат да бъдат съвсем незначителни или да липсват. Най-често симптомите на миомната болест са свързани с промени в менструалния цикъл.“
Съвременната медицина разполага с изключително много средства за третиране на миомните възли, голяма част от които са консервативни – медикаменти, процедури с лъчения, които могат да повлияят на големината на миомните възли. Не е задължително лечението да бъде оперативно.