Хапче против самота
Усещането за самота е едно от най-слабо проучените психологически състояния, засягащи човешкото здраве. Има основания да се смята, че самотата има дългосрочен негативен ефект върху здравето.
Например, в проучване от 2015 г., учените показаха, че то влияе върху естеството на имунния отговор, увеличавайки редица рискове и влошавайки прогнозата на дадено заболяване. Самотата увеличава вероятността от болест на Алцхаймер, депресия, ускорява разпространението на рак, увеличава ефекта на инфекциите. В същото време самотата се превръща в нова „епидемия“.
В момента има лекарства, които предотвратяват обострянето на много хронични патологии: заболявания на белите дробове, сърцето, другите органи, както и психични заболявания. Не е изненадващо, че учените са стигнали до идеята за облекчаване на медицинските последици от самотата.
Стефани Качиоппо (Stephanie Cacioppo), директор на лабораторията за мозъчна динамика (Brain Dynamics Lab) в Медицинското училище Pritzker в университета в Чикаго, заявява, че самотата е състояние, което се проявява под влияние на химически сигнали, които събуждат у нас желание за общуване с други хора. Нашето напрегнато съзнание обаче. възприема тези сигнали като тревожност. напрежение. социална опасност и „притъпява“ желанието ни за социализация.
Самотата, според учените, ни напомня, че сме социални същества, тя е подобна на жаждата, която трябва да бъде угасена.
Учените се надяват, че тези нежелани чувства могат да бъдат портиснати от невростероида прегненолон и да ни помогне при безпокойство и прекомерно възприемане на опасността.
Качиопо показва, че целта им не е да разрушат чувството за самота, а по-скоро да потиснат вредното му въздействие върху тялото и ума.
„Ако успеем да понижим прага на сигналните системи в мозъка на отделните хора, бихме могли да им помогнем да се стремят да общуват, вместо да се крият от другите“, казва тя пред The Guardian.
В последното си проучване Качиоппо и колегите са наблюдавали здрави, но самотни хора, на които ео бил предписано 400 mg прегненолон (C21H32O2). Авторите говорят за своя предпазлив оптимизъм относно резултатите от научната работа. Участниците в проучването имаха самотно чувство.
Друго едно проучване от 2016 г. е показало, че хормонът окситоцин също може да спомогне за облекчаване на хроничната самота. Синтезата на хормона в организма е свързано с повишаване на социалността сред хората и доверие, твърдят авторите.
Понастоящем хората имат достъп до немедицински начини за справяне с самотата: кореспонденция, посещаващи клубове и други обществени места, участие в доброволчески програми и т.н.