Липсата на първични здравни грижи убива
Липсата на достъп до първични здравни грижи е във фокуса на Световната здравна организация като един от проблемите, застрашаващ човешкото здраве в света.
Първичната здравна грижа обикновено е първата точка на контакт с хората със системата за здравеопазване и в идеалния случай трябва да осигури цялостна, достъпна грижа в общността през целия живот.
Първичната здравна помощ може да отговори на по-голямата част от здравните нужди на човека в хода на техния живот. За постигане на универсално здравно покритие са необходими здравни системи със силна първична здравна помощ.
Въпреки това много страни нямат адекватни първични здравни заведения. Това пренебрегване може да е липса на ресурси в страни с ниски или средни доходи, но вероятно също през последните няколко десетилетия се съсредоточава върху програми за отделни болести. През октомври 2018 г. СЗО бе домакин на голяма световна конференция в Астана, Казахстан, на която всички страни се ангажираха да подновят ангажимента си към първичната здравна помощ, направена в декларацията от Алма-Ата през 1978 г.
През 2019 г. СЗО ще работи с партньори за съживяване и укрепване на първичната здравна помощ в страните и за проследяване на конкретни ангажименти, поети в декларацията от Астана.