Механизмът на ТЕЛК и „корупционният натиск“ върху лекарите – предпоставка за злоупотреби
„Механизмът, по който сега работи системата на ТЕЛК на практика позволява това нещо, защото се работи основно с документи. Разбира се, че ако някъде се сложи, че са ви измерили кръвно между 140 и 180 няма начин някой да не ви даде диагноза хипертония. Друг проблем е свързан и с организацията, която доскоро беше в ТЕЛК – там лекарите получаваха едни мизерни заплащания, нямаха право да работят на друго място.“ Това каза по БНТ1 г-н Минчо Коралски – директор на Агенцията за хора с увреждания, по повод действията на прокуратурата за разкриване на неправомерни решения на ТЕЛК, особено в някои области като Силистра, Габрово и Видин например.
Той смята още, че забавянето на електронната система, която да свърже Здравната каса с комисиите ТЕЛК, също е една възможност за злоупотреби, допълни Коралски.
Не малка роля има и финансовият елемент. Според г-н Коралски лекарите в ТЕЛК са били с мизерно заплащане и са били подложени на т.н корупционен натиск.
Да припомним, че МВР и прокуратурата реализираха съвместна акция срещу схемите за отпускане на инвалидни пенсии с решение на ТЕЛК, чрез които се източват милиони приходи от държавния бюджет. Оказа се, че в редица области у нас гражданите получават пенсии за общо заболяване без дори да са се явили на ТЕЛК, нито пък знаят каква е диагнозата, на чито база комисията е решила да им отпусне допълнителна помощ.
„Разкрита е престъпна схема за източване на средства от Националния осигурителен институт. Съществуват и процеси в държавата, които се използват като схеми за източване на средства от НОИ и здравната каса“, обяви на брифинг заместникът на главния прокурор Иван Гешев като резултат от извършените проверки и направеният наказателно-правен анализ на документи.
Става ясно съществуването на престъпна схема, при която се работи с фалшиви документи, коментира Гешев. Най-висок процент на инвалидни пенсии – 28% се отчита в Силистренска област. Разград, Силистра, Габрово, Враца и Монтана са градовете, в които са установени законовите нарушения.
Според д-р Стойчо Кацаров – председател на Център за защита правата в здравеопазването „Трябва да се промени самата концепция ачина за освидетелстване на лицата в проценти – няма абсолютно здрав и абсолютно болен човек. Още на това ниво трябва да бъде извършена промяна, ако искаме да имаме справедлив резултат и да се помогне на човека точно там, където има нужда.“
Самите лекари си имат свои хора, те излизат по селата и си намират клиенти за ТЕЛК срещу добри пари