The Lancet за дневната нужда от фибри и ползите от тях
Снимка: Google Images
Хората, чиято диета е богата на фибри, е много по-малко вероятно да страдат от хронични (неинфекциозни) заболявания. Неговите благоприятни ефекти бяха по-изразителни, отколкото се смяташе преди.
Анализ на проучвания, проведени през последните 40 години и публикувани в The Lancet, показат, че човек се нуждае от 25-29 грама фибри на ден. Проучването е възложено от СЗО да разработи нови насоки за оптимален дневен прием на фибри и да определи кои видове въглехидрати осигуряват най-добрата защита срещу незаразни болести и увеличаване на теглото.
Резултатите показват намаляване на смъртността от всички причини и сърдечно-съдови заболявания с 15-30% при сравняване на хора, които консумират най-високо и най-ниско количество фибри. Богатата на фибри диета също намалява честотата на коронарна болест на сърцето, инсулт, диабет тип 2 и колоректален рак с 16-24%. В допълнение, увеличаването на приема на фибри е свързано с по-ниско телесно тегло и холестерол.
„Предишни прегледи и мета-анализи обикновено се разглеждат като един от показателите за качеството на въглехидратите и ограничен брой заболявания, така че е невъзможно да се определи кои продукти трябва да се препоръчват за защита срещу редица заболявания. Нашите резултати осигуряват убедителни доказателства, че хранителните препоръки са насочени към увеличаване на количеството фибри и замяна на рафинираните зърна с цели зърна. Това намалява риска от заболеваемост и смъртност от широк спектър от опасни заболявания ”, обяснява един от авторите на прегледа, професор Джим Ман (Jim Mann) от Университета на Отаго в Нова Зеландия (University of Otago) .
Повечето хора по света консумират по-малко от 20 грама фибри дневно (пълнозърнести храни, бобови растения, зеленчуци и плодове), докато 25-29 грама са достатъчни. Потреблението над този процент осигурява още по-голяма защита – за всеки следващ 15g, общата смъртност и честота на ИБС, диабет тип 2 и колоректален рак е намалена с 2-19%.
Що се отнася до диети с нисък гликемичен индекс и нисък гликемичен товар, те, както показва прегледът, осигуряват ограничена защита срещу диабет тип 2 и инсулт. Факт е, че такава храна съдържа добавени захари, наситени мазнини и сол.
„Ползите от здравето на фибрите се потвърждават от повече от 100 години изследвания на химичните, физичните свойства, физиологията и ефектите върху метаболизма. Богати на фибри цели храни, които изискват дъвчене и запазване на по-голямата част от структурата им в червата, повишават чувството за ситост и спомагат за контролиране на теглото и могат да повлияят благоприятно на нивото на липидите и глюкозата. Разделянето на фибри в колона от резидентни бактерии има допълнителни широкомащабни ефекти, включително защита срещу колоректален рак,“ казва Джим Ман.
Трябва да се отбележи обаче, че само здрави участници са включени в прегледа, така че резултатите не могат да се прилагат за хора с хронични заболявания. По-специално, високият прием на фибри е изпълнен с негативни последици, ако има недостиг на желязо в организма, тъй като пълнозърнестите продукти могат допълнително да намалят неговото ниво.