Пет научнообосновани ползи от смеха, за които не знаем
Снимка: pixabay.com
Твърдението, че смехът удължава живота, може да бъде обяснено научно.
- Смехът понижава кръвното налягане
Проучванията показват положителния ефект от смях върху кръвообращението на участниците в експеримента, след като се смееха на някаква комедия. В едно проучване, разширяването на кръвоносните съдове се наблюдава и при хора, които гледат филм за комедия. Според автора на изследването, Jun Sagawara (Jun Sugawara), положителното въздействие продължава 24 часа след гледането.
„Смехът вероятно не е отговорът на всички въпроси, свързани със здравето на сърцето, но изглежда допринася за положителни ефекти върху тях“, казва Сугавара.
- Смехът понижава стреса
Физиологичните реакции в организма, които възникват по време на смях, първо активират реакцията на стрес и след това рязко го прекратяват. В резултат на това се отпускаме.
Едно проучване показва,че само с очакването за смях намалява ниво на трите хормона на стреса – кортизол, адреналин и ДОФУК – те намаляват съответно с 39, 70 и 38%.
Въпреки, че това са само краткосрочни ефекти, възможно е смяхът да играе терапевтична роля в дългосрочен план. Някога смехотерапията се изучаваше като средство за въздействие върху тревожността и депресията.
- Смехът укрепва имунната система
Д-р Лий Берк (Lee Berk) от Университета в Калифорнийския университет Лома Линда (Loma Linda University) също твърди, че смяхът е свързан с намаляване на възпалението и повишена активност в организма на „естествените убийци“ – клетките, които убиват раковите клетки. Тези клетки помагат на имунната система да предпазва тялото от болести.
„Същото нещо се случва, когато спите правилно, правилно се хранят и тренирате“, казва Бърк, който смята, че смяхът е един от компонентите на здравословния начин на живот.
- Смехът облекчава болката
В серия от експерименти, участниците показали, че понасят по-добре болката, когато се смеят в своята група.
„Когато се смеете, прагът на болката се увеличава значително и когато гледате нещо, което не предизвиква смях, прагът на болката не се променя“, пишат авторите на изследването.
Въпреки че това явление не е напълно ясно, изследователите смятат, че смяхът допринася за освобождаването на ендорфини в мозъка, което може да увеличи способността да издържат на болката.
- Смехът – това е физическо натоварване
Не мислете, разбира се, че смяхът може да замести физическата активност или да ви помогне да отслабнете. Въпреки това, според оценките на Университетския медицински център във Вандербилт (Университетския медицински център във Вандербилт), дълъг пристъп на смях (например около 10-15 минути) може да изгори до 40 калории.
В някои случаи силен пристъп на смях има върху някои части на тялото (диафрагмата, стомаха и дори раменните мускули) същия ефект като физическата активност.
По материали на Medical Daily.