Девет от десет души всеки ден дишат замърсен въздух

Човек минава покрай дим, излъчван от сметището в град Порт Харкорт, щат Ривърс, Нигерия на 14 февруари 2017 г. Снимка: PIUS UTOMI EKPEI / AFP / Getty Images)
„Девет от десет души всеки ден дишат замърсен въздух“ се казва в бюлетин на Световната здравна организация.
През 2019 г. СЗО включва замърсения въздух в списъка на 10-причини, застрашаващи здравето на хората, представлявайки най-голям екологичен риск за здравето. Микроскопичните замърсители във въздуха проникнат в дихателните и кръвоносните системи, да увредят белите дробове, сърцето и мозъка и убиват 7 милиона души преждевременно всяка година от заболявания като рак, инсулт, сърдечни и белодробни заболявания. Около 90% от тези смъртни случаи са в страни с ниски и средни доходи, с високи емисии от промишлеността, транспорта и селското стопанство, както и от мръсни печки и горива в домовете.
Основната причина за замърсяването на въздуха е изгарянето на изкопаеми горива, което допринася значително и за изменението на климата, което оказва влияние върху здравето на хората по различни начини. Между 2030 и 2050 г. се очаква изменението на климата да причини 250 000 допълнителни смъртни случая годишно, от недохранване, малария, диария и топлинен стрес.
През октомври 2018 г. СЗО проведе първата си Световна конференция за замърсяването на въздуха и здравето в Женева. Държавите и организациите са направили повече от 70 ангажимента за подобряване на качеството на въздуха. Тази година срещата на върха на ООН по въпросите на климата през септември ще има за цел да засили действията и амбициите в областта на климата по целия свят. Дори ако всички постигнати от държавите ангажименти за Парижкото споразумение бъдат постигнати, светът все още е на път да се затопли с повече от 3 ° C през този век.