Недоверието към ваксините в списъка на 10-те глобални заплахи за здравето през 2019 година
Недоверието към ваксинацията или анти-ваксинацията е официално признато като една от основните опасности за здравето на човечеството. Световната здравна организация (СЗО) включи този проблем в списъка на 10-те глобални заплахи за здравето през 2019 година.
Сред другите заплахи, СЗО посочва глобалното затопляне, грипната пандемия, замърсяването на околната среда, ХИВ инфекцията и други, като посочва, че това далеч не е пълният списък. За да се пребори с тях, организацията представи нов петгодишен работен план.
Недоверието към ваксинацията „заплашва напредъка, постигнат в борбата срещу болестите, които могат да бъдат предотвратени с ваксини“ пише СЗО и добавя, че ваксинацията е един от най-рентабилните начини за превенция, „като се има предвид, че предупреждава за смъртта между два и три милиона годишно.“ Другите милион и половина смъртни случая годишно могат да бъдат избегнати, ако увеличим обхвата на населението на света чрез имунизация.
Има няколко причини за „пропуски“ при ваксинирането, включително недоверие. Американски учени са открили редица „горещи точки“ в големите градове на страната, в които има много неваксинирани деца на училищна възраст. Според данните от 2016 г. едно от най-високите нива на недоверие във ваксинацията в Русия е 17%. Консервативните политици, например в Италия, често отдават анти-ваксинационни агенти.
Така наречените анти-ваксинационни агенти се противопоставят на изискванията за имунизация за себе си и децата си по религиозни и идеологически причини. Броят на неваксинираните деца отчасти се дължи на научно несъстоятелното мнение, че ваксините причиняват аутизъм.
СЗО отбелязва, че понастоящем има увеличение на честотата на морбили в света с 30%. Причините за това са разнообразни, въпросът е не само недоверието към ваксините. Така или иначе, в някои страни, които са били близо до пълна победа над болестта, нейното завръщане се наблюдава.
Отбелязва се, че здравните работници в райони с високо ниво на скептицизъм относно имунизацията все още имат голям авторитет, така че се нуждаят от подкрепа, за да разпространяват адекватна информация.
През 2019 г. СЗО ще продължи да работи за борба с рака на маточната шийка, увеличавайки обхвата на ваксината срещу човешкия папиломен вирус (HPV). Има също така надежда да се спре разпространението на полиомиелит в Афганистан и Пакистан.
1 Отговор
[…] […]