Фармацевт: Има проблем в ЕС и той се нарича лобизъм, а ние трябва да изпълняваме тези директиви
„Има проблем в ЕС и той се нарича лобизъм, а ние трябва да изпъкнпваме тези директиви. Има над 10 000 лобисти в Брюксел, които са официално регистрирани. Те се занимават точно с генериране на подобни директиви, които ние после трябва да изпълняваме. Трябва да кажем стоп на подобни корпоративни интереси, които се представят за обществено необходими“, Това заяви председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов по време на кръглата маса „Влияние на промените в нормативната база върху достъпа до лекарства и фармабизнеса през 2019 г.“, която се проведе вчера.
Както знаем от 9 февруари в целия Европейски съюз влиза в сила приетата още през 2011 г. директива за верификация на лекарствата, продавани в аптеките, с цел да се спре разпространението на фалшиви лекарства.
Оказва се, че от 4323 аптеки в страната обаче само 2492 работят със Националната здравноосигурителна каса и имат аптечен софтуер, 148 имат някакъв софтуер, което означава, че не могат да работят с новите кодове, а без чекиране данните от кода, продуктът не може да бъде продаден. Затова от Асоциацията на собствениците на аптеки настояват срокът да бъде удължен срокът на верификацията, но съществуват сериозни съмнения, че това е възможно предвид общоевропейския характер на директивата.
Отделно от това фармацевтите са притеснени, че въвеждането на софтуера, поддръжката му и четецът към него, ще увеличи месечните разходи до 1200 лв., затова фармацевтите настояват правителството, чрез оперативна програма на Ес да поеме разходите и да не плащат такса към доставчиците на IT.
Според Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки въвеждането на подобно изисквкване не е наложено от практиката, а обслужва определени интереси.
Според г-н Костов делът на фалшивите лекарства у нас е много малък – около 2-4 %.
„За 5 години е открита една-единствена опаковка фалшив медикамент в България в нелегална аптека на морето. По данните на Асоциацията за верификация на лекарствата обаче между 2 и 4% от лекарствата са фалшиви. Това означава, че в България трябва да има милиони фалшиви опаковки. Това очевидно е абсурдна информация“
„Тези регламенти се представят на обществото като необходими и тива е пълен блъф. Тази информация не се предоставя на държавните органи, а отива в някакъв хъб, който е за корпоративно ползване.“
„Това би означавало да се продават милиони фалшиви опаковки, а което е абсурдно, защото системата за снабдяване е абсолютно сигурна.“
„Верификацията обслужва фармацевтичната индустрия, тъй като с въвеждането ѝ се събира голям обем търговски данни за нейните нужди“, каза още Николай Костов.