Имуностимулаторите за деца – популярни, но под съмнение
В сезона на респираторните инфекции „пълноценното и балансирано хранене е едно от най-важните неща, които спомагат за добрия имунитет на децата“. каза по БНР проф. д-р Мария Николова – завеждащ Лабораторията по клинична имунология в Националния център по заразни и паразитни болести по повод проблема с често боледуващите деца и допълни, че често боледуващи деца са тези, които боледуват повече от осем пъти в годината.
Тя обаче постави под съмнение многобройните имуностимулатори, които много родители дават на децата си през зимните месеци.
„Това обикновено са хранителни добавки и може да бъдат закупени и без рецепта от лекар. Те обикновено съдържат извлеци от различни растения, минерални комплекси, витамини, но проблемът е, че тези препарати не са изследвани в контролирани клинични проучвания“.
„Нуждата от допълнително стимулиране на имунната система, най-вече през зимните месеци, може да бъде покрита с определен набор от елементи, като на първо място е пълноценното хранене. Важно е да има протеини, определени елементи като желязо, цинк, селен, витамини D и А и витамините от B групата. Именно затова в менюто трябва да присъстват месо, риба, млечни продукти и сезонни зеленчуци“, категорична бе професорката.
Според нея средата, в която живее детето, също е от значение за неговото здраве.
Професор Николова подчерта, когато се говори за често боледуващи деца, важно да се вземе предвид как се прекарват тези инфекции, дали има усложнения като бронхит, пневмония и гноен отит, когато често се налага хоспитализация.
„Най-елементарният тест за нарушени отношения между имунните клетки е кръвната картина. Подробни и точни изследвания на отделните елементи на имунната система може да бъдат извършени в Националния център по заразни и паразитни болести“, каза тя и допълни, че най-често личният лекар трябва да прецени и да насочи пациента към имунолог.
–––––––––––––––––––––––––––––
Завършва медицина в София през 1987 г. В НЦЗПБ е последователно редовен аспирант (дисертация: „Получаване и характеризиране на моноклонални антитела срещу антигени на човешки В-лимфоцити”,1994), научен сътрудник, доцент и професор. Завежда отдел Имунология на НЦЗПБ от 1.01.2012 г. Специализира и работи в Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания на Франция (INSERM, 1997-2001)и отделението по клинична имунология на университетска болница „H.Mondor”, Кретей, Франция (2006 – 2007, 2012 г.). Научни интереси: регулация и модулация на клетъчния имунен отговор и неговите нарушения в хода на хронични инфекции; човешки левкоцитни антигени; флоуцитометрия. Автор на над 90 научни публикации. Председател на Експертния съвет по ХИВ/СПИН и СПИ. Член на експертния съвет по Клинична имунология. Съпредседател на секция „Имунология” към СУБ.