Не съм убеден, че съсловието иска реформата
„Едно от най-трудните неща в клиничната медицина е да лекуваш пациент, който не иска да бъде лекуван. Проблемът в системата е в самото съсловие, а не извън него.“ И когато тръгваме да променяме нещо, да правим реформа, погрешно е да тръгване от пациентите, парламента и държавата, преди да сме реформирали самото съсловие. „То трябва да е убедено, че има нужда от реформа.“ „А аз не съм убеден, че съсловието иска това.“ Това заяви по БНТ д-р Дечо Дечев, управител на Националната здравноосигурителна каса, в отговор на въпроса на журналистите какви промени се очакват за „затягане“ на реда в Касата и за изтичането на пари от нея.
Д-р Дечев коментира, че сегашното състояние на НЗОК е много по-лошо от това преди 13 години и се опита да посочи конкретните причини за това.
„Касата е в по-лошо административно, кадрово, и публично състояние да го нарека.“ Преди 13 години нещата бяха по-добре като организация. Общественият характер на касата „намаля до минимум“ и се засили „държавната част“ в нея. Това стана чрез промените, проети в парламента. „От организация, в която имаше обществен, управителен и контролен съвет се премина към Надзорен съвет, с което държавата постави под контрол управлението на Касата.“
„Пациентът в центъра на системата“ може и да е клише като израза, но за първи път се тръгна в посока да се гарантират ефективното разходване на средствата, които сме дали всички ние и добави, че много често проблемите се прехвърлят върху орган, който не носи политическата вина за това, коментира още д-р Дечев.
„В основата на пирамидата на този сектор стои Министерството на здравеопазването. То определя политиките. Проблемът за редките болести трябва да бъде решен от национална програма, а не да бъде прехвърлян на Касата.„