Раждащите у нас под 18 или над 35 години
Снимка: АГ „Майчин дом“
Нараства относителният дял на ражданията след 35 годишна възраст и тези на групата под 18 годишна възраст, коментира д-р Анатолий Дуковски от АГ „Майчин дом“.
Като цяло обаче раждаемостта в страната спада и бройката от 60 000 раждания годишно изглежда непостижима. На фона на данните за смъртността за 2018 г. – 110 000, това е изключително тревожна и плашеща тенденция.
Проучване на bTV показва, че има спад в раждаемостта и в трите най-големи софийски АГ болници през 2018 година в сравнение с 2017 г. С над 8% по-малко деца са се родили в най-голямата АГ болница в столицата „Майчин дом” и това важи и за останалите болници в страната,
Всъщност поради процеса на актуализация на регистъра за раждаемостта в страната, както информира Министерството на здравеопазването, не е известна точната цифра на новородените у нас през 2018 г.! Яснота по въпроса се очаква едва през април. Коментираните цифри са на базата на данни на НЗОК за броя на платените пътеки за раждане през 2018 г. От тях става ясно, че за периода от януари до началото на декември в България са платени над 53 хиляди раждания, на фона на над 58 хиляди за предходната година. Или спад от почти 8% спрямо 2017-та.
Майката: „Шокът беше голям, но съм изключително благодарна на лекарите“
На година в България се раждат толкова деца, колкото да напълнят 5 пъти капацитета на зала арена Армеец. За една година умират хора, колкото 9 пъти капацитета на тази зала. Така всяка година населението намалява 4 пъти колкото капацитета на тази спортна зала.
Д-р Дуков от „Майчин дом” смята, че по-притеснително от спада на раждаемостта е увеличаващият се брой на деца, които раждат деца, дори в София.
2 Отговори
[…] Раждащите у нас под 18 или над 35 години […]
[…] крива: оказва се, че жените у нас раждат най-вече под 18 и над 35 години. И първото е по-притеснително. Оказва се обаче, че […]