Моралът и законът – от двете страни на бариерата
„Малко преди процедурата имах здравословен проблем и решиха, че ще ни замразят ембрионите със съгласието на двамата. Така решихме, че след като оздравея, ще продължим процедурата”, разказва Ася.
Малко преди това да се случи мъжът загива при трудова злополука, а текст от Наредба за асистирана репродукция предвижда унищожаване на генетичния материал след смъртта на един от двамата партньори.
„Законът и наредбата изискват това съгласие да продължава до момента на ембриотрансфера. С невъзможността той да изкаже необходимото съгласие след трагичния инцидент възниква и проблемът”, обясни адв. Петрова.
Така започва борбата на Ася с институциите. Въпреки обещания от страна на Министерството на здравеопазването, че проблемът й ще бъде разрешен, промяна в текстовете на наредбата засега няма.
Според адв. Мария Петрова, ако се промени наредбата, повече ще бъдат минусите, отколкото плюсовете за обществото. „Според мене, чисто юридически промяната на наредбата не е нужна“, защото вероятността да извлечем повече негативи, отколкото позитиви е по-голяма – заяви адв. д-р Мария Петрова и поясни: „Бракът е прекратен в момента, в който той е починал. Според българското законодателство презумпцията за бащинство продължава да е валидна 300 дни след смъртта.“
Днес Ася беше на поредна среща в министерството заедно с омбудсмана Мая Манолова. От ведомството обещават да инициират дебат за изменения в Семейния кодекс, Закона за наследството и Закона за гражданската регистрация. До уреждането на правния въпрос ембрионите ще се съхраняват.
Жена иска да зачене от… мъртвия си съпруг, Законът не разрешава
1 Отговор
[…] Моралът и законът – от двете страни на бариерата […]