Фалшивоположителните резултати за рак на гърдата и степен на риск от развитие на такъв
Снимка: pixnio.com
Жените, които са получили фалшиво-положителен резултат след мамография, по-късно два пъти e по-вероятно да получат рак на гърдата от тези, които получават отрицателен резултат, показва съвместно проучване на испански, датски и норвежки учени, проведено от Института за медицински изследвания на Болница дел Мар (Hospital del Mar Medical Research Institute) в Барселона. Резултатите му са публикувани в British Journal of Cancer.
Учените анализираха данни от 1,15 милиона жени в Дания, Норвегия и Испания, които са били изследвани за рак на гърдата в периода от 1991 до 2010 година. Общо 113 634 жени са получили фалшиво-положителен резултат (аномалии, които са били преценени като незлокачествени), като най-голям е делът на жените на възраст 50-54 години.
Проучването отбелязва, че фалшивият положителен резултат увеличава вероятността да се постави диагноза рак на гърдата от 2 до 4% и този повишен риск продължава и през следващите 12 години. При два фалшиви положителни сигнала рискът се е увеличил четирикратно (в сравнение с отрицателен резултат).
Според експерти трудностите при разчитането на резултатите могат да бъдат свързани с фактори като затлъстяване или плътна фиброзна тъкан, което, както е добре известно, също увеличава риска от развитие на рак при жените. Позовавайки се на други проучвания, те предполагат, че три от четири жени с фалшиво положителен резултат са погрешно класифицирани. В други случаи мамографските аномалии могат да бъдат показател за риск, показващ по-голяма вероятност от заболяване.
И въпреки че повечето от жените с фалшиво положителни резултати не развиват тази потенциално фатална болест, изследователите препоръчват по-често да се проверяват след такива случаи.
„Тази информация трябва да се вземе под внимание при разработването на персонализирани стратегии за скрининг, основани на риска“, заявиха изследователите, подчертавайки, че абсолютните рискове са незначителни.
„Това могат да бъдат наистина важни заключения. Нашият риск от рак на гърдата може да зависи от комбинацията на нашите гени, фамилна анамнеза, начин на живот, репродуктивна история и плътност на гърдите. Надяваме се, че адаптирането на скрининга към индивидуалния риск на жената може един ден да помогне за откриване на повече случаи по-рано ”, казва баронеса Дилит Морган, изпълнителен директор на благотворителната организация Рак на гърдата сега.
Тя отбеляза, че фалшивият положителен ефект сам по себе си не води до по-висок риск от развитие на рак на гърдата. По-нататъшни изследвания могат да помогнат да се обясни защо фалшиво положителните резултати могат да доведат до повишен риск от развитие на това заболяване.