Бременността от А до Я – как да изчислим срока на бременността
Уважаеми бъдещи майки и татковци!
С настоящата рубрика се надяваме да ви стане истински помощници през изпълнените с вълнение и очакван 40 седмици на бременността. Намерението ни не е водено от комерсиални и други подобни подбуди. Самата аз от дълги години живея и работя в чужбина, така че написаното не е с цел да ми спечели извесност или да ми привличе пациенти. То е чисто емоционално. Породи се по време на първата бременност на дъщеря ни, която също е завършила медицина, но въпреки всичко, изпитваше известна несигурност и безпокойство в определени моменти на бременността. Разбира се, тя имаше мен – всеки миг и час можеше да се допита до мен. Но какво правят мамите, които нямат 24 часа на разположение лекар? Тогава разбрах, че това, което за мен е просто ежедневна работа, за бъдещите майки и татковци е въпрос със много неизвестни и реших да споделя опита, който съм натрупала от 1993 г. до ден днешен!
Разбира се, настоящата рубрика няма за цел (а и не може) да замени прегледите при лекаря, който ще консултира бременността Ви. Тя е опит се да проследим и да илюстрираме подробно промените, които настъпват във Вашето тяло и бебето ви, за да разберете, че това което Ви се случва е съвсем естествено и да Ви помогнем да изживеете една спокойна и щастлива бременност. Приятно четене!
С най-добри чувства д-р П. Панайотова.
Малко знания по анатомия и физиология са полезни!
Добре би било да знаете, че средната продължителност на нормалната бременност е 280 дни или 40 акушерски седмици.
За начало на бременността се приема първият ден на последната редовна менструация. Спрямо нея в последствие ще бъдат определяни датите на посещенията, на изследванията, които ще Ви се назначават, а също и термина – предполагаемата дата на раждането. За това е важно да я съобщите на лекаря при първото си посещение.
Само 4% от бременните раждат на така изчислената дата. Обикновено бебето се появява седмица или десетина дни преди, или след нея. Причината за това е различната продължителност на менструалният цикъл на жените – от 21 до 35 дни, а пресмятането на термина се прави средно върху 28 дни.
Ако приемем, че менструален цикъл продължава средно 28 дни, то за дата на овулацията се приема 14-я ден, от началото на менструацията. При жени с кратък цикъл (21 ден например) овулацията настъпва по-рано, а при други с дълъг цикъл (30 -35 дни) по-късно.
Времето от първия ден на менструацията до овулацията (приблизително 14 дни) се включва в срока на бременността, но вие все още не сте бременна. Това е период на подготовка на яйцеклетката и спермато- зоидите за оплождане. Това може да се окаже причина за разминаване на Вашите изчисления за срока на бременността с тези на лекаря. Например: Вие твърдите, че сте бременна в 3 седмица, а той в 5. Именно тези две седмици са причина за това. Тази разлика по-нататък се „компенсира” от това, че изчислена от първия ден на последната редовна менструация, бременността продължава 40 седмици, или девет месеца, и Вие приемате един месец с продължи-телност 30 – 31 ден, което е повече от приетия в медицината 28-дневен „лунарен” месец. Вашият календарен месец е с 2 дни по-дълъг от лунарния. Така нещата си идват на мястото. За да се избегнат тези и други недоразумения, съвременната медицина препоръчва определянето срока на бременността да става в гестационни седмици. Ултразвуковото измерване на плода дава възможност за това. Доверите се на пресмятанията на лекаря си и спрямо тях следете развитието на бременността си.
Препоръките са си препоръки, но старите навици не се забравят лесно и проследяването на бременността, разделена на три пъти по три месеца (триместри), все още е широко разпространена практика. През първите три месеца се развиват органите и системите на плода, организмът на майката започва да се приспособява новото си състояние; вторият триместър е време на усилен растеж, а третият – времето за подготовка за раждането.
Източник:
1 Отговор
[…] Бременността от А до Я – как да изчислим срока на бреме… […]