Е-здравеопазването – кога и как?
Че интеграцията между системите и регистрите на основните участници в системата на здравеопазването и обвързаността между тях е от изключителна важност за подобряването на дейностите по организация, контрол, планиране и прогнозиране на процесите в здравеопазването; че единната интегрирана информационна система ще се осигури събиране на достоверна и всеобхватна статистическа и оперативна информация и ще подмогне всички процеси по управление и вземането на оперативни и стратегически решения, че ще допренесе за реализирането и осъществяването и на процесите по оценка на здравните технологии и проследяване на ефекта от проведената терапия при пациентите, е ясно.
Въпросът какво е направено и какво се прави в тази посока?
Според министър Ананиев с преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г. и извършениете чрез тях промени в редица законови разпоредби в областта на здравеопазването- са поредната крачка към реализирането на проекта.
Промените по „чл. 28 г от Закона за здравето се създава Национална здравноинформационна система, която се администрира и поддържа от МЗ и в която ще се събира, обработва и съхранява информация за здравното състояние на населението чрез създаване и поддържане на електронен здравен запис на всеки гражданин“, разясни в парламента министър Ананиев и допълни, че така планираната система „ще включва електронните здравни записи на гражданите и всички регистри, информационни бази от данни и системи, за които е предвидено в нормативен акт, че се водят от Министерството на здравеопазването и неговите второстепенни разпоредители с бюджет, от лечебни и здравни заведения, от Националната здравноосигурителна каса и от застрахователните дружества, лицензирани по т. 2 или по т. 1 и 2 от раздел ІІ, буква „А“ на приложение № 1 към Кодекса за застраховането.“
Електронните записи на здравето на гражданите ще се изпращат по установен ред от здравните заведения към МЗ и до тях ще имат достъп гражданите, лечебните и здравните заведения и НЗОК, застрахователни дружества, както и държавните органи, за които в закон е предвиден достъп до регистри с национално значение.
Министърът разясни пред парламента, че за изпълнението на националните здравни цели, развитието на електронното здравеопазване и електронното управление в Република България, Министерство на здравеопазването стартира проект финансиран по Оперативна програма „Добро управление“ за „Доизграждане на националната здравна информационна система (НЗИС) – етап 1 и етап 2“, със срок за изпълнение на дейностите до 28.12.2019 г.
В рамките на проекта ще бъде изградена Националната здравна информационна система, която ще постави основите за развитието на електронното здравеопазване. Министър Ананиев коментира и обществените поръчки, които е обявил като конкретни действия за осъществяването на целта и допълни, че се надява компетентните органи по спора във връзка със съобщението от 21 ноември 2018 г., за спиране на процедурата и образуваното производство в Комисията за защита на конкуренцията, да го разрешат при спазване на законовите срокове за това, което да ни даде възможността при благоприятно за Министерството на здравеопазването решение да продължим и финализираме успешно обявената обществена поръчка, която ще осигури съществена част от изграждането на Националната здравно-информационна система.