25% от заразените с ХИВ лица не знаят за своето заболяване
25% от заразените с ХИВ лица не знаят за своето заболяване алармират от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) и Европейската служба на СЗО, които, в началото на декември, публикуваха последните данни за разпространението на заболяването в Европа.
Анализите на европейски и руски учени сочат, че само ранната диагностика на ХИВ и прекъсването на нейните предавателни вериги може да спре разпространението на инфекцията.
Вирусът на човешкия имунодефицит (СПИН) засяга имунната система и причинява сериозно, хронично заболяване с дълъг инкубационен период. Крайният стадий на синдрома на придобита имунна недостатъчност (СПИН) при нелекувана инфекция е резултат от унищожаването на имунната система и е съпроводен от различни инфекциозни и неинфекциозни заболявания.
Резултати за годината
Единственият окуражителен факт е леко понижаване на темпа на растеж на новите заразени – от 6.9 на 100 хил. население през 2008 г. до 6.2 през 2017 г., според изданието на ECDC. Но една от причините за продължаващата епидемия остава – късното диагностициране. Всеки втори човек, диагностициран с ХИВ, вече е достигнал напреднал стадий на инфекция. „9 от 10 (89%) СПИН диагнози през 2017 г. са направени само в рамките на 90 дни от момента, в който са били диагностицирани с ХИВ, което показва, че повечето случаи на СПИН от ЕС / ЕИП биха могли да бъдат избегнати чрез ранна диагностика“ отбелязани в документа.
В източната Европа са регистрирани над 130 хиляди нови случая на ХИВ, което е най-високата цифра в цялата история, а още 30 хил. са в централната и западната Европа. 59% от инфекциите са свързани с хетеросексуален акт, 38% – с хомосексуални. Документът отбелязва намаление с 20% на броя на инфекциите, свързани с хомосексуални контакти, в сравнение с 2015 г. Въпреки това, 70% от новите случаи на ХИВ се наблюдават при мъжете.
Стратегия „90-90-90“
Съгласно Съвместната програма на ООН за ХИВ / СПИН (UNAIDS) днес около 25% от заразените с ХИВ лица не знаят за своето заболяване. Участниците в програмата обмислят да идентифицират тези хора и да им осигурят достъп до висококачествена медицинска помощ и превенцията е основната задача, пред която е изправена световната общност. През 2014 г. UNAIDS разработи стратегията 90-90-90 за прекратяване на епидемията от ХИВ. Тя предлага до 2020 г.:
90% от всички хора, живеещи с ХИВ, трябва да са запознати със статута си;
90% от всички пациенти, диагностицирани с ХИВ, трябва да получават текуща антиретровирусна терапия;
90% от всички пациенти, получаващи антиретровирусна терапия, трябва да имат вирусна супресия.
Досега обаче, според Zsuzsanna Jakab, директор на СЗО за Европа, въпреки тенденцията за намаляване на инфекцията, не е възможно да се говори за възможността за постигане на целите на Стратегията 90-90-90 до 2020 г. Държавите трябва да увеличат усилията си в тази посока.
Предупреждението
Ръководителят на научната група за разработване на нови методи за диагностициране на HIV инфекцията и вирусния хепатит в Централния изследователски институт по епидемиология на Роспоттребназзор Дмитрий Киреев цитира 5 факта за ХИВ, които всеки трябва да знае:
1. ХИВ инфекцията е хронично заболяване през целия живот, с което можете да живеете толкова дълго, колкото без инфекция. Но само ако навременното и адекватно лечение с антиретровирусни лекарства.
2. Откриването на заболяването позволява последователни кръвни изследвания, като се използва ELISA (ензимно-свързан имуносорбентен анализ) и имуноблот. В някои случаи (например, в случай на подозрение за скорошна инфекция) се препоръчва провеждането на изследвания с помощта на молекулярни методи (PCR).
3. Понякога вирусът може да има съпротива (резистентност) към някои антиретровирусни лекарства – и науката знае как да се съпротивлява.
4. Най-модерната терапия днес се смята за комбинация от антиретровирусни лекарства под формата на 1 таблетка 1 път на ден. В обозримо бъдеще лекарствата ще бъдат на разположение под формата на инжекции, които ще трябва да се правят само веднъж на всеки 1-2 месеца.
5. При заразени с ХИВ семейства могат да се раждат здрави деца. Съществуващата профилактика (приемане на антиретровирусни лекарства по време на бременност, цезарово сечение и кърмене с изкуствена формула) намалява риска от предаване на вируса на детето с 1-2%.
Наука в борбата с ХИВ
През пролетта на 2018 г. Центърът за молекулярна диагностика на Централния изследователски институт по епидемиология в Русия представи набор от действия позволяващи на лабораториите да се справят с необходимото количество изследвания за резистентност към ХИВ. Нов комплект от реагенти ще помогне да се събере информация за устойчивостта на вируси в цялата страна и да се направи индивидуалната терапия колкото е възможно по-точна.
Учените от института също работят върху ХИВ ваксина, която ще бъде в състояние да блокира възпроизводството на вируса, което позволява на костния мозък да поправя имунните клетки. В началото на 2019 г. започва вторият етап от предклиниката
Според официални данни днес повече от 900 хиляди души живеят с ХИВ в Русия. И поне още 200-250 хиляди попадат извън обсега на общественото здраве. Именно защото всеки четвърти човек, заразен с ХИВ, не знае за неговия статус, епидемията продължава по целия свят, експертите са сигурни.
„Годишните тестове за ХИВ трябва да се провеждат от всички хора на възраст от 15 до 50 години“, казва Дмитрий Киреев. „Ако не диагностицирате болестта навреме и не започвате терапията, имунната система на човека отслабва и се развива СПИН“.
Експертите настояват руснаците да се присъединят към Световния ден на СПИН и да допринесат за победата над чумата от 21 век.
1 Отговор
[…] […]