Здравната комисия отхвърли предложението на правителството за преструктуриране на болница „Лозенец“ в педиатрична
Здравната комисия отхвърли предложението на правителството за преструктуриране на болница „Лозенец“ в педиатрична. С 11 гласа „за“ и 11 „въздържали“ се депутатите не приеха на първо четене предложението на Министерския съвет за промени в Закона за лечебните заведения, което да позволи трансформацията, информира БНТ.
От Софийския университет обявиха, че са в протестна готовност заради престуктурирането на болница „Лозенец“. Академичният състав призова депутатите да не приемат решението, защото не е ясно какво ще се случи с преподавателите и базата за обучение на Медицинския факултет.
„След като няма избистрена концепция, не можем да правим първата или втората или десетата крачка. В момента ви е предложен един законопроект, който е първата стъпка към нещо, което не знаем“, каза Кирил Ананиев – министър на здравеопазването.
Проф. Любомир Спасов директор на УБ „Лозенец“също отправо апел да се изчака, докато се се изгради цялостна концепция по въпроса:
„Това е моят апел това да се отложи и наистина когато има цялостна концепция ние самите ще помагаме като болнично заведение, като университетска структура това да се случи.“
Според Даниела Дариткова – председател на Комисията по здравеопазване:
„В никакъв случай не смятам,че това предложение дава колизия между двете идеи – да се изгради национална детска болница и да се преобразува болницата по начин, който в никакъв случай не засяга интересите на СУ.“
От БСП и Обединените патриоти поискаха здравният министър да представи ясен план за преструктурирането на болницата.
Здравният министър обясни, че не може да представи план за преструктуриране преди депутатите да приемат промените в Закона за лечебните заведения.
Дали болница „Лозенец“ ще се преобразува в педиатрична, трябва да решат депутатите в пленарната зала.
1 Отговор
[…] LexMedica News вече писа, вчера, на първо четене с 11 гласа „за“ и 11 […]