Психиатричната помощ у нас – маргинализирана и недофинансирана
Недофинансиране на психиатричната помощ, недостъг на медицински персонал, маргинализиране на специалността са част от основните проблеми, констатуирани от Европейската психиатрична асоциация (ЕПА) и представени в доклад от проф. Дроздстой Стоянов, национален консултант по психиатрия, пред Народното събрание.
Психично болните у нас живеят в лоши хигиенни и санитарно-битови условия, в стари неподдържани и пренаселени сгради, с нарушени човешки права – те са лишени от лично пространство, от адекватни рехабилитационни и последващи програми, а лошото финансиране прави специалността непривлекателна, а броя на лекарите – психиатри – недостатъчен.
В доклада се посочва, че средствата, заделени за психиатрия са 1-2% от бюджета на НЗОК, което ги прави крайно недостатъчни.
Психиатрите у нас са 7,4 на 100 000 души при средно 18 за останалите страни от останалите страни от ЕС и на фона на миграционните процеси тенденцията към намаляване продължава. За около 300 000 психично болни у нас се грижат едва 447 лекари – специалисти. Недостатъчен е броя на медицинските сестри за психично здраве – 978 и на социалните работници в сферата – едва 50.
Препоръките на консултантите включват подобряване на финансирането – 10 % от парите за здраве да бъдат насочени към сектора, по високи заплати на лекарите – психиатри; подобряване на обучението по психотерапия и психосоциални интервенции; увеличаване броят на обучаваните във всички психиатрични специалности, включително детска и съдебна психиатрия; преодоляване на страха, че реформата ще доведе до намаляване на средствата за психично здраве, включително закриване на болнични легла; перманентен мониторинг на напредъка в реформата на психично здравните услуги в България; определяне на доказателствен метод, за измерване на качеството на услугите и резултатите от програмата (например продължителност на престоя, разходи за грижи, качество на обслужване) и на ниво пациент (например възстановяване, удовлетвореност, маркери за социално приобщаване).
От своя страна д-р Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване изрази мнението, че психиатричната помощ в България се нуждае от организационно и финансово укрепване, решаването на натрупаните проблеми може да се постигне чрез обединяване усилията на институциите, медицинските специалисти и неправителствените организации.