Акценти от дебатите за реформата в здравеопазването
Експерти от най-различни пациентски, съсловни, професионални организации, представители на държавните органи и институции, взеха участие в обсъжданията, целящи изглаждане на различията и спорните въпроси и обединение около един от предложените два модела – вноска в НЗОК и допълнително задължително застраховане или пълна демонополизация на касата, както и да изчистят детайлите около предстоящите промени. Оказа се обаче, че в дебатите не са взели участи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и БЛС.
„Част от експертите изразиха предпочитания за премахване на монопола на НЗОК, докато други искат той да остане и да се въведе допълнително задължително застраховане. Много участници се оплакаха, че от страна на домакините от МЗ не са били предоставени статистически, икономически и аналитични данни за състоянието на здравната система. Не са били оповестени и имената на експертите, които са разработили модела на допълнително задължително здравно застраховане“, информират от Центъра за защита правата в здравеопазването.
По информация на ЦЗПЗ, министър Ананиев настоява за въвеждане на модела с допълнително задължително застраховане, в резултат на което окончателният доклад от заседанията на работните групи ще препоръча точно този модел.
Ето и предложенията на МЗ в доклада:
- Остойностяване на основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК.
- Стоките и услугите от основния пакет трябва да са: „от абсолютна необходимост”, „ефективни”, разходно-ефективни и „непосилни за заплащане от отделния индивид”.
- Ясно дефиниране на това какви стоки и медицински услуги са част от основния пакет и дейностите, които ще бъдат обект на допълнително задължително здравно застраховане.
- Оценяване на необходимите средства за покриване на разходите, свързани с основния пакет.
- След стабилизиране на здравно застрахователните фондове и значимо повишаване на доходите на осигуряващите се въвежда трети стълб – доброволно здравно осигуряване.
- НЗОК също ще може да се конкурира за участие във втория и третия стълб.
- В случай на превишаване на потреблението по основния пакет, разходите да се поемат от специализиран фонд, финансиран от държавата, който заплаща медицинската помощ на социално слабите, както и на неосигурените по обективни причини лица до внасяне на нормативно дължимите вноски.
- Формулират се и изисквания към застрахователите: Да могат да генерират печалба; всички активи и задължения, свързани със задължителното здравно застраховане, се обособяват, управляват и организират отделно от другите дейности; минимум брой записани лица – 500 хиляди души; наличие на офиси във всички областни гардове; пълно покритие на територията на страната с договори за извънболнична, болнична и стоматологична медицинска помощ и аптеки; задължение за използване на Националната здравна информационна система.
- Въвежда се Изравнителен фонд за изравняване на застрахователния риск между отделните застрахователни компании и Гаранционен фонд за превенция на застрахованите лица от фалит на застрахователя.
- Застрахователните дружества са длъжни да застраховат всяко здравноосигурено лице (ЗОЛ) при равни условия, като ЗОЛ да има право да променя избора си .
- Изграждане на цялостна (интегрирана) информационна система.
- Премахване на всякакви форми на доплащане от страна на здравноосигурените лица в лечебните заведения финансирани с публични средства извън регламентираните.
- Засилване на контрола върху разходите на лечебните заведения и качеството на медицинската дейност от финансиращите институции.
- Изработване и мерки за прилагане на строги индикации за хоспитализация.
- Организиране на централизирано снабдяване на публичните лечебни заведения с медикаменти, консумативи и апаратура .
- Регистриране в Изпълнителната агенция по лекарствата на производствените цени на всички медицински изделия.
- Министерството на здравеопазването централизирано договаря цени на изделията за болници;
- Цените и списъците са национални и се утвърждават и обявяват. Създава се методика за рефериране на цени на централно ниво;
- Строг контрол върху производители и търговци; Прилагане на различни схеми на договаряне на отстъпки.