Юридическа грешка – единствен и достатъчен довод срещу всички в полза на смъртната присъда*
Поддръжниците на смъртното наказание могат да представят повече от сто аргумента в полза на убийството на престъпници, извършили особено тежки престъпления. Техните противници обаче ги сразяват само с един: юридическа грешка.
В цялата човешка история е имало хиляди, ако не и милиони, случаи на престъпление и още толкова на юридически грешки, било то поради политически обосновани действия на прокурори, било то поради подкупване или натиск върху съдии, поради грешки на разследването и други. Така е било в миналото, така е и днес. Съществуват хиляди примери в подкрепа на казаното – несправедливо осъдени хора. Ето само три примера от световната съдебна практика.
Сакае Менда
Сакае Менда, снимка youtube
Сакае Менда прекарва 34 години затвор. През 1948 г. той е арестуван по твърдение, че е влязъл в къщата и с помощта на импровизирани инструменти е убил един свещеник и жена му. И е бил арестуван и осъден. Защото просто е бил на грешното място в грешното време.
Когато има ужасно престъпление, а убиецът не е намерен на мястото, полицията тръгва да търси извършителя и да претърсва най-близките до местопрестъплението места – съседи, барове, ресторанти и други оживени, „горещи“ места. Така при претърсване на бар, Менда се набива в очите на полицаите – наскоро е лежал в затвора за кражба на ориз, което, в очите на полицаите, го прави перфектен заподозрян и извършител на престъплението.
Менда е задържан и разпитван. Оставен е няколко дни без сън, без храна. При тези обстоятелства не е изненадващо, че бързо спрял да се съпротивява и подписал всички документи с признания, които му поднесли. Следват фиктивен съд и… смъртна присъда, която той чака да бъде изпълнена цели 34 години! През 1979 г. неговите адвокати все пак подават жалба за преразглеждане на делото. През 1983 г. съдът призна, че в деня на престъплението Менда има желязно алиби, което полицаите по някакъв начин са скрили.
Днес 94-годишният Сакае Менда (1925 г.) е начело на японското движение за премахване на смъртното наказание.
Тимоти Евънс
Тимоти Евънс, снимка: уикипедия
Семейството му, включително съпругата и малката му дъщеря, са били убити. Но съдбата решила, че това не е достатъчно голямо наказание за Евънс. Полицията го заподозряла в извършване на убийствата… В началото Евънс мислел, че е някакъв фарс, но се оказало кошмарът на живота му. Тимоти Евънс е осъден на смърт без право на обжалване и обесен през 1950 г.
Само три години по-късно истината излиза наяве. Оказва се, че серийният убиец Джон Кристи е живеел в района Рилингтън, същият, в който се намирала семейната къща на Евънс. По-късно ще се разбере, че той е убиецът на няколко други жени. Кристи е обесен, но младият Евънс и семейството му не са могли да бъдат върнати сред живите. Мъжът си отива виновен, без вина едва на 25 години…
През 1965 г. смъртното наказание във Великобритания е премахнато. И до голяма степен това е и благодарение на Тимъти Евънс…
Ивао Хакамада
Ивао Хакамада, снимка: уикипедия
Ивао Хакамада (1936 г.) боксьорът – смъртникът, който живя най-дълго с присъдата си – цели 46 години и в влезе в книгата на Гинес.
Всичко това се случи през лятото на 1966 година, когато Хакамада видял огън в дома на шефа си и се затичал да гаси. По-голямата част от сградата била изгоряла, той все пак успял да влезе вътре и намерил закланото семейство на шефа си. На местопрестъплението нямало други хора. Полицията не мислила дълго – арестувала Накамада.
След 23 дни в ареста Хакамада признал престъпление, което не е извършил. През цялото време, всеки ден по 16 часа, е бил жестоко изтезаван в залата за разпити, не му е разрешавано да ходи в тоалетна, не му е давана вода. Въпреки саморъчно подписаните признания, в съда Хакамада се отрича от тях и казва, че те са изтръгнати насила, но съдът го признава за виновен.
И така младият боксьор е осъден на смърт и 46 години всеки ден очаквал присъдата му да бъде изпълнена.
Активистите за правата на човека многократно се опитвали да обжалват присъдата, но безрезултатно. След време един от тримата съдии по делото ще признае, че от самото начало не е вярвал във вината на Ивао и се е опитал да убеди колегите си, но те са категорични.
Едва през 2014 г. е извършена повторна експертиза – оказало се, че ДНК проби от местопрестъплението не съвпадат с тези н а Хакамада.
Държавата отнема на Хакамада почти целия му живот и със сигурност цялото му здраве. Освободен е през 2014 г. на 78 г. в много тежко физическо и психическо състояние…
–––––––––––––––––––
Материалите са подбрани с помощта на специалиста по медицинско право от кантора LexMedica адв. д-р Мария Петрова, за което ѝ благодарим.