Д-р Катерина Бомерт заслужи наградата „Проф. Дъбов“
Снимка: МУ – Варна
Д-р Катерина Бомерт, специализант и докторант от Варна, стана носител на тазгодишната награда за млад изследовател на името „Проф. Дъбов“, връчена ѝ за презентацията, свързана със създаването на носител за биологичен продукт „Алохил“.
За първи път в 22-годишната си история, журито на конкурса, проведен в рамките на конференцията „Новости в офталмологията 2018″ на Софийското офталмологично дружество (24. 11. 2018 г.), единодушно избра победителя.
Д-р Бомерт е родена през 1989 г. във Франкфурт. Завършила е престижна гимназия в родния си град. Решава да учи медицина в България заради българските си корени. Решението да избере МУ-Варна е продиктувано както от утвърдения имидж на университета, така поради факта, че обучението е изцяло на английски език. След успешно завършване на университета през 2014 г. д-р Бомерт се завръща в Германия, Бад Хомбург, където работи в продължение на 2 години и половина. Катерина се връща в своята Алма матер с идеята да специализира очни болести и да започне работа по докторска дисертация. „Да специализираш в областта на офталмологията в Германия е много трудно, защото отнема няколко години докато се освободи място за специализант“, споделя д-р Бомерт. След кратък адаптационен период, под ръководството на проф. Христина Групчева, започва с експерименталната част от своята дисертация в Центъра по Транслационна медицина и клетъчна терапия.
Тежко сухо око, рецидивиращи ерозии, нарушения на очната повърхност при тумори, възпалителни процеси или механично нараняване на роговицата – това са състояния на роговицата, при които вече се прилага създадения биопродукт. По своята същност Алохил представлява клетки, отгледани в лабораторни условия върху амниотична мембрана. Поставени върху повърхността на увредената роговица, клетките участват в цялостния оздравителен процес. „Когато случаят е спешен, използваме алогенни клетки – такива от клетъчна банка. Но клетъчната колония може да се „отгледа“ и от собствени за пациента клетки“, пояснява проф. Групчева. Автоложните клетки се вземат от роговицата на пациента и се отглеждат и размножават в подходяща среда в продължение на 45 дена. И тук и идва трудният момент – как тези клетки да се пренесат, за да могат да се сложат от опериращия върху засегнатото око?
„За мен бе изключително предизвикателство да участвам в създаването на носител за биопродукта Алохил“, споделя д-р Бомерт. „Това може да изглежда на пръв поглед доста елементарно, но е от особено голямо значение за постоперативния резултат както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Целта ни е от хилядите клетки, които сме отгледали, да пренесем върху повърхността на роговицата колкото се може повече, за да се индуцират оздравителния процес по-ефективно.“ Новият метод е приложен на повече от 30 пациента до момента. Предстоящите задачи на д-р Бомерт е да усъвършенства носителя за вече създадения биопродукт, което ще помогне за разпространението му в национален мащаб.
Конкурсът се състои от двуетапна оценка на участващите проекти. Първият етап е предаване на разработките в пълен текст, а вторият – тяхното представяне пред аудитория. Оценката се извършва от ръководителите на катедрите по очни болести към медицинските университети в страната, а председател на комисията е доц. Борислав Дъбов, представител на семейството на проф. Дъбов. В проведения конкурс тази година вземат участие и д-р Младена Радева и д-р Мария Бояджиева – други две надежди на българската офталмология от Варна. Ръководителят на докторанта проф. Христина Групчева сподели, че е изключително щастлива от успехите на своите докторанти и е уверена, че те ще постигнат нови по-големи успехи.