Зам.-министърът на здравеопазването с личен ангажимент за промяна на стандарта по АГ
„Поемам ангажимент ваш представител да участва в работната група по създаването на новия медицински стандарт „Акушерство и гинекология“, категоричен беше зам.-министър Пенков по време на срещата, в която взеха участие националният консултант по акушерство и гинекология проф. Асен Николов, националният консултант по неонатология проф. Боряна Слънчева и представители на Сдружение „Родилница“.
По време на срещата от Сдружение „Родилница“ изложиха предложенията си, внесени по-рано днес в Министерството на здравеопазването с петиция, във връзка с подобряването на акушеро-гинекологичната помощ в страта. Основните аспекти, които бяха обсъдени, са интегрирането на препоръките на Световната здравна организация в медицински стандарт „Акушерство и гинекология“, зачитането на основните човешки права на родилките, самостоятелно водене раждането от акушерки и други.
Зам.-министир Пенков заяву=и, че се ангажира лично с исканията на „Родилница“ и обясни, че след 1 януари медицинските стандарти ще бъдат разработвани по нова процедура. Стандартите ще съдържат административните изисквания за осъществяване на съответната медицинска дейност, а отделно от тях ще бъдат изготвени алгоритми за медицинско поведение по специалности, основани на правила за медицинска практика. Именно предмет на последните са предложенията, отправени от Сдружение „Родилница“. Алгоритмите за медицинско поведение по всички специалности ще бъдат изготвени от Българския лекарски съюз, съвместно с научните дружества и университетските преподаватели. От тях като субекти зависи определянето на членовете в работните групи. Правилата за добра медицинска практика трябва да бъдат изготвени в рамките на 6 месеца от влизането в сила на Закона за бюджета на НЗОК, в който е разписана новата процедура – създаване на медицински стандарт, определящ административните изисквания, и отделно – създаване на алгоритми за медицинско поведение.
„Работата тепърва започва и от тази гледна точка настоящата среща може да се определи като навременна и всички ние да си бъдем полезни при работата по новите правила в областта на акушерството и гинекологията, с оглед на това същата да бъде съобразена с правата на родилките и с приложимото от добрите европейски практики“, посочи д-р Пенков.