IV юбилеен конгрес на Асоциацията на лекарите по Обща/Семейна медицина в Югоизточна Европа през погледа на един участник
Д-р Виктория Чобанова, ОПЛ, с лични впечатления за организацията и основните моменти в работата на IV юбилеен конгрес на Асоциацията на лекарите по Обща/Фамилна медицина специално за Lexmedica News.
От 22 до 24 ноември 2018 година се проведе IV юбилеен конгрес на Асоциацията на лекарите по обща/фамилна медицина в югоизточна Европа (A GP/FM SEE). Домакин на събитието беше Националното сдружение на ОПЛ в България (НСОПЛБ), а мястото на провеждане – Пловдив.
Конгресът събра около 1300 лекари от България, Сърбия, Македония, Черна Гора, Албания, Словения, Босна и Херцеговина, Турция, Хърватия, Румъния, както и гости от Англия, Израел и други страни. Събитието беше открито от прим. д-р Любин Шукриев, Председател на A GP/FM SEE, и от доц. д-р Любомир Киров, Председател на НСОПЛБ и Зам.-Председател на A GP/FM SEE. Д-р Иван Маджаров, Председател на БЛС, поздрави участниците в Конгреса и им пожела успешна работа. Приветствието от Кирил Ананиев, Министър на здравеопазването, беше прочетено от доц. д-р Любомир Киров.
При перфектна организация и паралелни презентации в 5 зали в Гранд Хотел Пловдив се дискутираха теми от различни области на медицината, взаимодействието с другите нива на здравна помощ (специалисти и болнична помощ), интердисциплинарните грижи за болните хора, особености в комуникацията с юношите, хронично болните, болните с деменция. Много презентации бяха посветени на добрите практики в управлението на рисковите фактори, клинични наблюдения и проучвания за различни заболявания на деца и възрастни хора. Лекциите на акад. проф. д-р Иван Миланов, проф. Юлиян Райнов, проф. д-р Михаил Боянов, проф. Пенка Переновска, проф. д-р Борислав Георгиев се проведоха при огромен интерес от страна на ОПЛ, пълни зали и правостоящи, предизвикаха оживени дискусии и бяха изключително практично ориентирани и полезни за практиката ни.
Отделни модули бяха посветени на предизвикателствата пред ОПЛ в Югоизточна Европа – полиморбидните пациенти, застаряването на населението и на лекарите, статута на ОПЛ в различните страни, организацията на първичната помощ в различните страни, моделите на контрол и санкции. Голям интерес предизвикаха лекторите от Англия и Израел с темите си за организацията на първичната помощ и моделите за превенция и контрол на хроничните незаразни болести в първичната помощ, представяйки съвършенно различна организация на здравните грижи в страните им.
Друг акцент в презентациите на конгреса беше здравето на лекаря. Представени бяха проучвания за синдрома на изпепеляването сред ОПЛ, разпространение на тютюнопушенето сред студентите, насилието срещу здравните работници, нагласите на специалистите по Обща медицина и на пациентите по отношение на ваксинациите, демографския и социален статус на ОПЛ и други.
Темите, обхванати от научната програма включваха както работата със здрави хора по отношение на оценка на рисковите фактори, така и често срещани заболявания в практиката – хипертония, диабет, хипотиреоидизъм, сърдечна недостатъчност, деменция, остеопороза, инсулт, главоболие, стомашно-чревни заболявания, кашлица, псориазис, респираторна патология. Интерес предизвикаха и темите за рядко срещани в практиката състояния – фокални дистонии, хепатит С, тежка рефрактерна на лечение астма, вродени коагулопатии, както и съвременните възможности за тяхното повлияване със специфични медикаменти.
Не бяха подминати и актуални теми за родното здравеопазване – при голям интерес и оживена дискусия участниците в конгреса бяха запознати с идеите за промени в здравеопазването и за плануваните промени в НРД (представени от доц. д-р Любомир Киров, д-р Николай Брънзалов и д-р Румен Алексов), както и с юридически казуси от съдебната зала (представени от адв. Жанета Димова).
Участниците в Конгреса имаха възможност да упражняват кардио-пулмонална ресусцитация върху фантоми на деца и възрастни, както и пътя за превръщането на една идея в клинично проучване.
Основни теми в кръглата маса в заключителната част на Конгреса бяха предизвикателствата пред ОПЛ в региона – миграцията на лекарите, застаряването, продължаващото медицинско обучение, разработването на ръководства за поведение, мястото на ОПЛ в здравеопазването.
Официалното закриване на Конгреса протече в празнична обстановка, при перфектна организация, с впечатляваща забавна програма с предимно български изпълнители. Раздадени бяха награди от организаторите на Конгреса – плакети за активно участие получиха ръководителите на организациите на ОПЛ на всички страни-членки на A GP/FM SEE, прим. д-р Любин Шукриев за цялостна дейност за Асоциацията, дадени бяха награди за най-добра устна презентация и постер в рамките на Конгреса, както и плакети на основните спонсори на събитието. Призът „Семеен лекар на годината“ беше връчен на д-р Гергана Николова от гр. София.
Четвъртият юбилеен конгрес на Асоциацията на лекарите по обща/фамилна медицина в Югоизточна Европа ще бъде запомнен от участниците с отличната организация на научните сесии, стилната заключителна вечеря, новите знания, обмена на добри практики в общата медицина с лекари от съседните страни, дискусиите по проблемите на Общатата медицина у нас и в района и многото приятни неформални срещи с колеги както от страната ни, така и от чужбина.
Д-р Виктория Чобанова
С благодарност към Петър Колчев от „Здравен навигатор“ за предоставените снимки.