Психиатърът: „Черният петък“ – илюзията да си купиш радост
„В „черния петък“ можеш да купиш вещ, но не и щастие. Защото емоция не се купува, а се създава“, коментира психиатърът д-р Веселин Геров по БНР.
Д-р Геров споделя, че в практиката си има пациенти, които страдат точно от пристрастяването към покупки. Без да имат необходимост, стига се до безцелно и безсмислено пазаруване. И до преразход на домашния бюджет. Според него „черният петък“ е една от новопоявилите се модерни зависимости.
„Към т. н. модерни зависимости спадат още зависимости, които подклаждат тази мания за пазаруване – това са зависимостта към социалните мрежи, зависимостта към интернет, защото хората загубиха нормалния контакт помежду си, комуникират само по мрежата и пазаруват какво ли не по мрежата дори и хранителните си продукти. Това ги прави новите зависими от консуматорското общество“
Истерията на „черния петък“ е крачка към патологичния стремеж към пестеливост и постепенно го превръща в цел на живота. Според специалиста това влечение към все по-евтини и по-евтини стоки и стига до крайности.
„Да търси намаления, да търси евтини стоки, които да купува само, защото те са евтини. Тук избягваме нормалния вариант на това да се премислят мотиви и противомотиви, да се търсят някакви ползи от това, което ще купим.“
„Пазаруването за хората, зависими от това е един вид наркотик. То е свързано с това, че човек обикаля по магазините, както се казва да види какво има и това покачва вътрешното му напрежение, че трябва да купи нещо, за да се успокои. Преди години се говореше за т. н. пазар терапия, т. е. чувствам се много напрегнат, тревожно ми е, случило ми се е нещо неприятно и аз насреща ще си купя нещо, за да мога да задоволя някаква вътрешна потребност, да, шопинг терапия. И тази шопинг терапия и в самия ден на т. н. намаления тя просто предизвиква масова психоза.“
И тава е „подводният камък“, скритата опасност, че дори когато купува евтино, от намаление, човек пак харчи пари, защото много често се купуват ненужни неща, само защото са на по-ниска цена.
Според специалиста обаче най-големият проблем се крие в това, че купувайки вещи, хората си мислят, че задоволяват свои вътрешни потребности, т.е. да получат емоция, което е много далеч от истината. Защото емоциите не се купуват, те се създават,
„Ето, тук е голямото разминаване за представите, които има човек затова какво ще му донесе една закупена, макар и евтино вещ и това как ще се почувства след това. И колкото е по-голямо това разминаване толкова депресията след черния петък ще бъде по-тежка“ каза още д-р Гелев.
Целият разговор на Галя Митева с д-р Гелев тук.
Един от всеки четирима души в някакъв период от живота си развива психично разстройство