Завръща ли се коклюшът?
Учените бият тревога поради снижение на имунитета към „детските“ инфекции. След морбили, коклюшът (пертусис, магарешка кашлица) също „надига“ глава!
Според доц. д-р Атанас Мангъров, завеждащ детското отделение към Инфекциозна болница, нарастването на заболеваемостта от морбили е факт, но заедно с нея се завръща и коклюшът в цяла Европа.
„Причината са родителите, които отказват да ваксинира децата си. Случаите на коклюш също се увеличават, като там също има проблеми с имунизационното покритие. Съвременните ваксини за коклюш създават кратък имунитет и трябва да се правят на всеки 4-5 години, а последната ваксина за това заболяване у нас се прави на 6-годишна възраст. Все още ни държи влага от това, че до 2007 г. се ползваше ваксина с много странични действия, но пък даваше по-напрегнат имунитет“, твърди доц. д-р Мангъров и допълва, че всеки ден в клиниката приемат по 2-3 деца с коклюш.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Коклюшът е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от Bordetella pertussis. Той е антропоноза – т.е. от него боледува само човекът. Разпространява се по въздушно-капков път и се отличава с висока инфекциозност и вирулентност – вероятността, при среща с патогена, да се развие заболяване е 90%. Най-често заболяват деца на възраст под 5 години, но нерядко боледуват и по-големи деца на възраст 10-14 години. Попадайки в организма, причинителят се размножава стремително бързо и отделя екзотоксини: пертусис токсин – отговорен за пристъпната кашлица; аденилатциклазен токсин – представлява пептид, който потиска фагоцитната активност на неутрофилите; трахеален цитотоксин – има способността да убива специфично епителните клетки на лигавицата на трахеята. Инкубационният период на заболяването е от 1 до 3 седмици, (а до 40-тия ден болните са заразители); протича в три стадия, като най-характерен е вторият – на спастичната кашлица.
Спастична кашлица е особено опасна за малките деца, най-вече в първите месеци на живота, когато и смъртността е най-висока. У новородените, освен пристъпи на кашлица, се наблюдават и спиране на дишането, развитието на пневмонии, ателектази, гърчове, остра енцефалопатия. Коклюшът може да протече тежко и при по-големи деца, развивайки възпалителни усложнения на белите дробове, нарушения на сърдечната дейност (особено при тежко протичащи пневмонии), отити, колапс, хернии, дори счупване на ребра.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
По данни на СЗО през 2013 г. по света са регистрирани 17,6 млн. случая на пертусис, 90% от които са в развиващите се страни. От заболяването са загинали около 279 000 пациенти. През същата година благодарение на ваксинацията са предотвратени 38,3 млн. нови заболявания от коклюш и 607 000 смъртни случая.
„Редица изследвания показват, че 13-32% от подрастващите и възрастните с продължаваща повече от 6 дни кашлица имат серологични данни за прясна инфекция с Bordetella pertussis. При тях коклюшът много рядко има характерната клинична картина“, посочва Д-р Р. Комитова, дм, от Инфекциозно отделение, УМБАЛ „С в. Анна“, София.
В редица страни, напр. САЩ, заболяванията при кърмачета под 1 година обуславят 50% от случаите на пертусис, а при подрастващи и възрастни 25%.
Международният опит показва, че планова реваксинация за коклюш се прави в 51 страни в света, между които САЩ, Канада, повечето страни от Европейския съюз; а 39 страни извършат и трета реваксинация на възраст 9-17 г. Очаква се тази схема да редуцира риска от заболяване в по-голяма възраст, както и трансмисията на кърмачетата.
В някои държави, между които Англия и Израел, е въведена ваксинация на бременните в късен стадий на бременността, тъй като по този начин се гарантира най-добра профилактика на заболяването у новороденото, коментират още руските учени и твърдят, че третата реимунизация и имунизацията на бременните е начин за намаляване на заболяемостта в световен мащаб.
У нас имунизационната против коклюш се отнася към задължителните ваксини и схема се състои от 3 приема през около месец при кърмачета на 2-6 месечна възраст; реваксинация на 18 месеца и на 6 години.
1 Отговор
[…] Завръща ли се коклюшът? […]