Промени по кожата по време на бременността
Хормоналните промени в организма на жената по време на бременността, отделянето на по-големи количества естрогени и прогестерон, водят до редици промени, една част от които са свързани с кожата.
Най-често срещаните (физиологични) кожни промени по време на бременността са:
- пигментации;
- преразтягания (стрии);
- сърбеж;
- акне;
- зачервяване, обриви в гънките на тялото;
- изменения свързани с кръвоносните съдове.
Потъмняването на зърната на гърдите и срединната бяла линия на корема (linea alba), която много често става бледо или тъмно кафява (linea fusca), както и на някои петна и бенки по тялото е нещо нормално и не толкова притеснително за бременната жена. Не така обаче стоят нещата с т.н. хлоазма или мелазма (chloasma gravidarum) – различни по интензивност кафяви петна по лицето на бременната. Те се разполагат обикновено по челото, скупите, носа и придават характерен вид „маска на бременната“. Състоянието е напълно безобидно и преминава само след раждането, така че не изисква някакви специални грижи.
Затова не се опитвайте да избелвате кожата с пилинг или други избелващи средства. Кожата на бременната жена е изключително чувствителна и агресивните процедури могат да ѝ нанесат вреда. Достатъчно е да приемате витамини от група В и вит. С в дози, предписани от лекар и да не излизате навън без слънцезащитен крем с достатъчно висок фактор!
Стриите
Стриите са бледорозови или ливидни белези по кожата, които с времето стават по-светли, белезникави и са резултат на вътрешно разтягане на съединителната тъкан. Най-често причини за появата им са увеличаването или рязкото намаляване на теглото във всяка част на тялото, което води до микротрамус в долните слоеве на кожата. На практика по време на бременност кожата не може да смогне да образува колаген и да се разтяга със скоростта, с която се разтягат коремните мускули, затова се появяват стрии. появяват се най-често по корема, около пъпа, но също по гърдите, бедрата, глутеусите.
Въпреки че естетически те могат да предизвикат дискомфорт, стрии не представляват опасност за здравето.
На пазара съществива богата гама от лосиони, кремове, млека против образуването на стрии по време на бременността. Познати са и редица лосиони, кремове, млека против образуването на стрии. Популярни са и редица рецепти, включващи естествени масла – бадемово, кокосово, какаово масло с добавки на вит. Е, алое вера, кафе, зехтин, авокадо и други. Истината обаче е, че те са само хидратиращи и омазняващи средства и имат само помощна роля (и то ако се прилагат с грижа и постоянство всеки ден, особено след 16 г.с., когато коремът започва да нараства) – важно е да се избягва бързо преразтягане на кожата за кратко време (да се внимава с килограмите!), а също и кожата да бъде добре хидратирана.
Акнето също един от проблемите с кожата по време на бременността. И тук причините са предимно хормонални.
Не се опитвайте да се борите с него, използвайки дълбоки очистители или парна баня. Това, от което се нуждае вашият организъм в този момент са вит. А и вит. Е, но приемани само след консултация с лекар.
Обривите в гънките на тялото – предимно ингвинални, под мишниците и под гърдите са неприятни не само от козметична гледна точка – зачервяване, а и заради сърбежът, който често предизвикват.
Постарайте се да носите бельо от 100% памук, проветрявайте често кожата си. Можете да използвате и разреден лимонов сок – ще ви помогне да се справите с обрива.
Сърбежът в областта на кръста, по-рядко по цялото тяло. Вит. А и вит. Д ще ви помогнат да се спарвите по-лесно с него. Не забравяйте да включвате в порциона си зехтин, жълтък, по-мазни риби, оранжеви плодове и зеленчуци, пшенични кълнове, ядки. Можете да втривате рициново масло по сърбящите места.
Проблеми с вените – паяковидни или звездовидни венозни разширения – обикновено са безобидни, но ако ви притесняват – обърнете се към лекар.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
1 Отговор
[…] Промени по кожата по време на бременността […]