Доц. Мангъров: Светът се върна в 1910 година с туберкулозата
Доц. Мангъров завършва ВМИ „И. П. Павлов” – Пловдив, през 1982 г. Специалист е по инфекциозни болести от 1988 г. и специалист по детски болести от 1993 г. Научните му интереси са в областта на съвременната рехидратираща терапия при остри чревни инфекции в кърмаческа и ранна детска възраст. На тази тема защитава дисертация през 1991 г.
„Светът се върна в 1910 година с туберкулозата“, казва доц. д-р Атанас Мангъров, завеждащ детското отделение към Инфекциозна болница в интервю пред в-к „МОНИТОР“ и добавя, че само за десет дни от туберкулоза са починали трима диши, а още четири с новопоставена диагноза.
Специалистът изтъква, че туберкулозата е болест на бедните и колкото повече пада жизненият ни стандарт и хората ровят в кофите за боклук, толкова повече се разраства опасността от заболяването. Така че една от причините е недохранването. Втората е ХИВ-епидемията. Точно заради разпространението на ХИВ, по отношение на туберкулозата светът се намира на нивото през 1910 година. „Обикновено когато човек има туберкулоза, има и ХИВ-инфекция“ казва още специалистът и посочва причината – ХИВ отслабва имунната система, затова обикновено 20-годишните с туберкулоза имат и СПИН.
Според доц. д-р Мангъров за бум на туберкулоза не може да се говори, но има зачестяване поради отмената на имунизацията за туберкулоза за 17-годишните, което, според него, е безумно, защото може да доведе до много неоткрити случаи на заболяването при малки деца. „Когато децата не са имунизирани, има по-голяма вероятност да се разболеят.“
Туберкулозата е лечима, но трябва да се диагностицира правилно. Имайте предвид обаче, че лечението е продължително – месеци, дори години. Най-опасни са тези, които не са диагностицирани, а това обикновено са възрастни, които разпространяват инфекцията на околните. За да се диагностицира навреме, един от най-старите утвърдени тестове за туберкулоза е пробата на манту. Има и други, по-съвременни методи, но един тест струва 120 лв.“, коментира доц. Мангъров и напомня, че ваксините и профилактиката са важни, пише още в-к „Монитор“.
1 Отговор
[…] […]