Ацидофилно кисело мляко – пребиотик и полезна храна
Ацидофилното кисело мляко е познато на света отдавна. Наскоро то се появи и у нас. Защо ацидофилно, с какво е по-различно от традиционното българско кисело мляко и с какво е полезно?
Ацидофилното кисело мляко, освен с българските млечни бактерии Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus thermophilus, е заквасено и с ацидофилните закваски Lactobacillus acidophilus.
Ацидофилните бактерии са първите, с които човек се сблъсква след своето раждане. Детето ги заселва в своя организъм, в момента в който се ражда, ако това е по нормален път. Тези бактерии са един от двата най-полезни вида за здравето на човека. Те могат да създадат колония и така да противодействат на стомашно-чревни проблеми.
Малко история – ацидофилните бактерии са открити и описани за науката в началото на XX век. Интересното е, че през 1963 г. арменският микробиолог проф. Левон Ерзинкян успява да изолира специфичния щам, за който през 1964 г. получава авторско свидетелство за откритието си. От тогава ацидофилното мляко, заквасено с този щам, започва да се произвежда в Армения, Украйна, Казахстан, Молдова и други страни по света. Някои държави имат повече от 50-годишна история в производството на ацидофилното кисело мляко. Продукти с този бактерий се предлагат традиционно в детските млечни кухни на страните, които го използват. А разликата между българското и това в другите страни е, че в чужбина то основно се предлага като лечебен и диетичен продукт.
„Създаденото у нас ацидофилно мляко напълно прилича на българското кисело мляко, но по регламент, то не е произведено единствено и само с българската бактерия. Това е основната разлика“, обяснява Иван Лесев, „бащата“ на българското ацидофилно мляко.
В българското мляко се съдържат две съставки – естествени пребиотици, които не са храна за човека, но са храна за добрите бактерии в нашия организъм, подпомогат оцеляването им, а с това ни предпазват от заболявания.