Несъгласията на ГЕРБ с промените в ЗБНЗОК – по-скоро корекции, отколкото поправки по същество
В късния следобед на 16 ноември 2018 г., малко преди изтичането на определения за това срок, ГЕРБ внесе своите поправки към бюджета на НЗОК за 2019 г.
Първият внимателен прочит на предложенията на ГЕРБ показва, че се касае по-скоро за леки корекции, отколкото за поправки по същество. Ето някои от коригираните детайли:
- Прехвърлянето на неусвоени средства не само не се премахва, но се легализира с изрични текстове в законопроекта – НС на НЗОК преразпределя неусвоените средства към 30.09.3019 г.
- Поставя се срок за трансферите от МЗ към НЗОК.
- Медицинските изделия, плащани досега от МЗ, ще се заплащат от НЗОК 100 %.
- Фармакотерапевтичните ръководства ще се приемат от НСЦР в срок 3 месеца.
- ЛЗ ще се пререгистрират в срок 6 месеца.
- . БЛС ще трябва да предложи за утвърждаване след становище от новата контролна мега-агенция общите правила за ДМП и специализираните правила по отделни заболявания и специалности – в срок 6 месеца. Ако това не се случи, правилата ще се изготват от ИА Медицински надзор в следващите 3 месеца.
- Националната здравно-информационна система се създава от МЗ. Към нея също ще трябва да подаваме информация, като за вида и начина на подаване на информацията ще има изработена отделна наредба на МЗ.
- В анексите към НРД ще се предоговарят ежегодно само обемите, цените и методиките на заплащаната от НЗОК медицинска дейност, както и санкциите. Всичко останало не се променя, освен по искане на някоя от страните. Не е уточнено дали другата страна може активно или мълчаливо да откаже да предоговаря промени в текстовете. Ако анексите не се приемат, остават да действат цените и обемите от предходната година.
- Първият НРД с 3-годишно действие ще бъде изготвен през 2019 г.
- Конкретните индикатори за оценка на качеството на лечението вече са текст в закон. Отговорност на БЛС е да ги договори за всяка дейност.
- Изрично е записано, че НЗОК не заплаща дейности извън определените от нея обеми и стойности, записани в договора. Забравяме за безлимитната дейност.
- В болниците дейност, заплащана от НЗОК, може да бъде извършвана само от специалист на основен трудов договор. Изключения ще се допускат за районите с липса на лекари. Не е ясно дали болничните специалисти ще могат да извършват дейност по договор с НЗОК като СИМП.
- На новата мега-агенция дължим всичко, което поиска, за всички аспекти на проверяваната дейност.
- На общодостъпно място в сградата трябва да поставим информация за всички предоставяни медицински и други услуги и начина на заплащането им. Същата информация трябва да има на сайта на ЛЗ, както и на сайта на МЗ.
- Размерът на санкциите остава същият. Въвежда се нова санкция – за неспазване на правилата за ДМП – от 200 до 1000 лв за първо нарушение и от 1000 до 3000 лв за всяко следващо.
- Продължаващото медицинско обучение се организира и контролира от БЛС и се извършва от медицинските университети и ВМА. Не видях в законопроекта да фигурират научните дружества по специалности и организациите на лекарите в рамките на БЛС като изпълнители на ПМО.
Накратко:
- Централизация на определянето на правилата за работа (МЗ и НЗОК), контрола (новата ИА Медицински контрол).
- Ролята на БЛС ще се сведе до разпределяне на гласуваните в бюджета на НЗОК суми като обеми и цени, както и в определяне на санкциите.
- БЛС трябва да приеме и ПДМП – общи и специални – ако успее за 6 месеца. И да договаря конкретни индикатори за качеството на лечението.
- Арбитражът вече може да бъде заобиколен и става безсмислен.
- Освободените от потребителска такса остават същите.
Д-р Виктория Чобанова, ОПЛ