Ранното изследване за рак на гърдата е израз на лично отговорно отношение към собствено здраве
„Изследването за ранна диагностика на рака на гърдата е преди всичко израз на лично отговорно отношение на жената към собственото ѝ здраве“, това каза д-р Галинка Павлова, управител на ДКЦ 5 във Варна по повод новия, съвременен метод за диагностика на рака на гърдата, който от днес се внедрява в центъра.
– Казвате „ранна диагностика“, „лична отговорност“. Българската жена пък и държавата ни достатъчно отговорна ли са към профилактиката на здравето?
– Държавата и обществото имат недостатъчен принос за ефективността на профилактиката в България. Признават значимостта за здравето, но само на думи. Нормативно и финансово приоритет е лечението на болестите. Значителна част от публичните финансови средства се насочват за отстраняване на последиците от болестите. Този факт ясно личи в Националните рамкови договори, в т.ч. и в предстоящия за 2019 година, които са израз на политиката в здравеопазването. За разработването на стратегии за предотвратяване и контрол на социално значимите заболявания, в т.ч. и злокачествените заболявания се отделят относително малки по размер средства. Поради тази причина, ефективността на профилактиката е относително ниска. Съвременните предизвикателства за здравно благополучие и активно дълголетие на нацията, трябва да бъдат свързани преди всичко с профилактика и промоция, а не с лечение.
– В ръководеният от Вас медицински център – ДКЦ 5 „Св. Екатерина“ във Варна обаче днес вече е налице нова апаратура за съвременна ранна диагностика на рака на гърдата? Защо решихте да инвестирате толкова много средства в това?
– Все от някъде трябва да се започне! За съжаление, в последните години статистиката за заболеваемостта на жените от рак на гърдата е изключително тревожна. Свидетели сме на тенденция злокачественото заболяване да се открива у жени на все по-малка възраст. Според някои специалисти случаите на рак на гърдата в България при жени на възраст между 30 и 35 години се увеличават, като най-младата пациентка с тази диагноза у нас е едва на 14 години. В световен мащаб се наблюдава увеличаване на заболеваемостта с около 1% и е на второ място като причина за смъртност. Това се дължи на редица фактори, но най-вече на начина на живот на съвременните жени: късно раждане, използване на хормонални контрацептиви, начин на хранене, висока степен на стрес в градски условия и други. Годишно в България се регистрират около 3900 нови случая, а средно между 1300 и 1400 българки умират всяка година от това заболяване.
– Кажете нещо за апаратурата и метода на изследване?
– Новият метод е безболезнен и напълно безвреден, позволяващ извършването на многократни периодични скринингови прегледи, препоръчителни особенно при генетична семейна обремененост или лечение с хормонални препарати. Изследването, характеризиращо се с изключителна точност и бързина, се основава на контактна термография с течни кристали. Най-ранният сигнал за заболяването е повишената температура на кожата, която следи новият апарат за диагностика. За няколко минути се генерират 45 термографски образа, които се изпращат за анализ от изкуствен интелект в база данни на сървър в Полша и пациентката получава резултат. Предимството на изследването е възможността да се откриват злокачествени образувания на млечната жлеза в най-ранен стадий на развитие, с размер от едва 3 мм, които остават невидими за ултразвука. Навреме диагностициран, ракът на гърдата е напълно лечимо заболяване.
– Значи Вие казвате, че профилактиката е водеща?
– Точно затова, трябва да се насочат повече усилия към провеждане на ефективна профилактика за ранно диагностициране рака на гърдата. В това отношение, изключително полезни могат да бъдат специалистите от извънболничната помощ – гинеколози, гръдни хирурзи, рентгенолози. Успехът в битката срещу заболяването би се умножил, ако действат национални скринингови програми, в които да се включат специалистите за да превантират това заболяване. В Националната здравна стратегия 2014-2020 г. е подчертано, че отделният човек може да направи за здравето и благополучието си повече, отколкото който и да е лекар, болница, лекарство или скъпоструваща медицинска апаратура. Провеждането на иновативното изследване за ранно диагностициране рака на гърдата, е израз на отговорно лично отношение на жените към собственото им здраве. Затова в заключение, ще се обърна с призив: Скъпи жени, погрижете се навреме за своето здраве.
– И аз да добавя – от 20 ноември 2018 г. ДКЦ 5 във Варна ви очаква, за да се погрижите заедно навреме и отговорно за здравето си!