Крампи по време на бременност
Крампите (болезнените схващания, хипнотични схаващания, схващания по време на сън), в областта на прасците са едно от най-често срещаните оплаквания по време на бременността, особено във втория и третия триместър от нея. Болката, която се проявява предимно нощем, по време на сън, е силна, внезапна и е вследствие на рязко съкращение на мускулите.
Механизмът на възникването е свързан с нервната система и е доста сложен. Най-общо той е свързан със състава и количеството на микроелементите в и извън клетките на организма.
Предразполагащи моменти, свързани с нарушения в минералния обмен са:
- нарасналата потребност от минерали по време на бременността, както за майката, така и за плода;
- повръщането, с което не само се губят значително количество микроелементи, съдържащи се в храната, но и такива, намиращи се в храносмилателните ензими;
- небалансирано хранене (прием на едни храни за сметка на други);
- неправилно използване на диуретици, с цел да се намалят отоците във втората половина на бременността;
- злоупотреба с кафе.
Най-често крампите са свързани с:
- недостатъчност на калий (К);
- калций (Са);
- магнезий (Мg);
- витамин В6 в организма.
Други, по-рядко срещани причини, които могат да доведат до мускулни крампи са:
- анемии (нисък хемоглобин);
- варици (разширени вени);
- притискане на vena cava inferior (вена кава инфериор – долна куха вена) предимно в третия семестър на бременността или при многоплодна бременност. В този случай се препоръчва да се лежи върху левия хълбок.
Недостигът на калий води до:
- лесната мускулна уморяемост и крампи;
- запек;
- задръжка в организма на соли и течности;
- понижение на артериалното налягане;
- депресия, нервност, променливо настроение;
- суха кожа,
- тахикардия (сърцебиене);
- чувство за сухост в устата.
Богати на калий са кайсиите, дините, бананите, бобовите култури, броколите, мляко, говеждо месо. Дневната нужда на възрастен човек е 4-5 микрограма. Функциите на калия в организма са тясно свързани с тези на магнезия. Недостигът на магнезий намалява усвояването на калия от организма. Заедно с магнезия калият предотвратява образуването на калциево-оксалатен тип камъни в бъбреците.Отделянето на стрес хормони при спорт или друг вид стрес, предизвиква понижаване на съотношението : натрий както в клетките, така и в междуклетъчните пространства. Затова нуждите от калий нарастват.
Дневната доза по време на бременността може да бъде набавена примерно от 1 -2 печени картофа: 844.4 мг, 1 чаша стафиди: 575 мг; 10 сушени кайсии: 482 мг.
Калцият е минерал от изключителна важност за организма. Липсата му води до:
- нервна възбуда, раздразнителност;
- безсъние;
- повишено артериално налягане;
- сърцебиене;
- изтръпване, мравучкане по различни части на тялото;
- чупливост на ноктите;
- развитие на кариеси;
- екземи по кожата.
За пълноценното усвояване на Са в организма от значение са редица фактори. Приемът единствено на Са по време на бременността е недостатъчно – за да бъде усвоен, организмът се нуждае от витамин Д3 и магнезий. Приет без тях, калцият просто преминава през тялото.
Храни, които понижават усвояването на Са са: листни зеленчуци, богати на оксалова киселина – спанак (който иначе е чудесен източник на желязо) киселец, равен. Оксалова киселина се свърза с Са в неразтворими съединения и пречи на неговото усвояване. Храни, богати на фосфор (риба, хайвер, яйца, сирене, зелен грах, боб, цветно зеле)също пречат на усвояването на Са; диети, богати на белтъци свеждат усвояването на Са до едва 15%;
Източник на Са са преди всичко млякото и млечните продукти (55% от дневната нужда); яйчен жълтък, броколи, всички бобови, аспержи, зеле, орехи (богати и на омега 3), смокини.
Средната дневна доза, необходима по време на бременността е 800 – 1000 мг. (200 мл мляко: 230 мг, 1 малка кофичка кисело мляко: 225 мг, 4 сушени смокини: 168 мг, 1/2 чаша ориз: 300 мг.)
Магнезият представлява 24 и 30 грама от човешкото тяло, като 60% от общото му съдържание се намира в костите, 35% в скелетната и сърдечната мускулатура, а останалата част – в мозъка, черния дроб, и бъбреците, както и в еритроцитите. Той винаги трябва да бъде в определени граници – нито повече, нито по-малко. Повишеното му ниво води до сънливост, забавени реакции, гадене, повръщане, понижаване на артериалното налягане и забавяне на сърдечната дейност.
Недостигът на Mg в организма на бременната води до:
- повишена нервно-психична възбудимост (раздразнителност, тревожност, отслабване на паметта, безсъние, астения);
- несигурна походка;
- слабост, мравучкане в крайниците;
- понижена телесна температура;
- сърдечно-съдови нарушения (аритмии, нестабилно кръвно налягане);
- крампи, повишен мускулен тонус (включително и на матката, понякога водеща до аборт!“.
Дневните нужди на жената по време на бременността се увеличават 2-3 пъти във връзка с нуждите на плода.
Дневна доза Мg е 270 – 350 мг. , а при бременни и кърмачки – 400 – 450 мг и може да бъде набавена примерно от от 4 – 5 с.л. спанак: 44 мг; 4–5 с.л. бамя: 77 мг; 4 с.л. кафяв ориз: 71 мг.
Източник на магнезий са: орехи, слънчогледови семки, плодове, зелен лук, спанак, всички бобови култури, Недостигът на витамин В6 (пиридоксин) не не предизвиква пряко мускулни крампи, но понижените му дози пречат на усвояването на магнезия, което от своя страна е причина за последните.
Витамин В6 (пиридоксин) няма пряко отношение към мускулните крампи по време на бременността, но недостигът му пречи на усвояването на магнезия и оттам – появата на крампи.
Липсата на вит. В6 води до:
- косопад;
- анемия;
- загуба на апетит;
- гадене;
- рагади в ъглите на устата;
- афти в устната кухина;
- депресия;
- сънливост;
- намален мускулен тонус, мравучкане, изтръпване на крайниците.
Богати на вит. В6 са месата – приче, говеждо, свинско, черен дроб, бъбреци, риба тон, сьомга, бобови култури, бирена мащ, орехи, пълнозърнест хляб и др.
В6 – дневна доза 1 – 1.9 мг 1 банан: 0.7 мг, набавена от 1 печен картоф: 0.7 мг; 1 варен нахут: 0.6 мг; 100г пилешко месо: 0.5 мг.
Какво да направим по време на спазъма?
- Веднага, въпреки болката, да свием (изтеглим) пръстите на крака към гърба на ходилото (нагоре, към нас).
- Да „разхлабим“ мускула с леко пощипване, почесване.
- Да масажираме пръстите на крака.
- Да поставим крака под горещ душ – колкото можем да търпим.
- Да се разходим, след преминаване на болката, за да подобрим кръвообращението в мускулите.
Мускулните крампи могат да бъдат вследствие на усложнения на бременността, затова, винаги, когато са налице, е нужно да се обърнете към наблюдаващият ви лекар!
Д-р П. Панайотова