Колко ще живеете не зависи от това, колко е живяла баба ви
Снимка: pixabay
Ако си мислите, че ще живеете дълго, защото баба ви е била дълголетница – лъжете се!
Оказва се, че ДНК влияе само 10 % върху продължителността на живота, останалото зависи от начина на живот.
Изследвания върху 400 млн. души са показали, че генетиката обяснява продължителността на живота само 15-30% от случаите. Останалото е въпрос на начин на живот и шанс (например при нещастни случаи).
Учени от Calico Life Sciences съвместно с компания LLC Ancestry, в преоучване, финансирано от Google, са обработили математически и статистически нданни на 439 361 2013 души – дата на раждане, родословно дърво, продължителност на живот.
Резултатите показали, че генетиката играе роля в 30-40% , като проценът пада на 20-30% при срещуположния пол.
Проучването показало и други любопитни факти:
- продължителността на живот на съпрузите в едно семейство си прилича повече, отколкото с братята, сестрите и братовчедите на съответния съпруг, а това е свързано преди всичко с начина живот: хранене, вредни навици, отношение към здравето (превенция, профилактика) и др.
- братовчедите/братовчедките на съпруга/съпругата, показват сходство в продължителността на живота, въпреки че не са кръвни роднини и не живеели заедно.
Какво е обяснението за това?
Учените го обясняват с т.н. „асортирани (подбрани) бракове“, при сключването на които съеществува тенденция към избор на някои фенотипни черти на брачните партньори – т.е. избор на брачен партньор по наличие или липса на определени признаци.
„Асортираният брак – това е модел на брака, при който хора със сходни фенотипни черти по-често се срещат едни с други“, пояснява Дж. Грахам Руби (J. Graham Ruby), ръководител на проучването.
Разбира се, никой не знае кога ще почине избрания партньор, затова изборът се базира на други фактори като доходи, възможности за добро, здравословно хранене; възможности за добро здравеопазване. И понеже хора с еднакво социалноикономическо ниво, се женят помежду си – оттук и сходството в продължителността на живота, макар да не са кръвни роднини.
По думите на изследователите, отчитайки горните фактори, се оказва, че наследствеността детирминира едва в 7% продължителността на живота.
Доказателство на старата истина, че генотип, без фенотип е нищо!
П. Панайотова
Източник: Сп. Genetics
1 Отговор
[…] Колко ще живеете не зависи от това, колко е живяла баба … […]