Глаукома – симптоми, диагностика, лечение
Снимка: LexMedica News
Д-р Радостина Господинова е родена през 1963 г. в Ямбол. През 1987 г. завършва МУ – Варна, а през 2006 г. придобива специалност по Очни болести. Специализирала е лазерно лечение, флуоресцеинова ангиография, ОСТ, ехография, компютърна периметрия.
Глаукомата е хронична дегенеративна оптиконевропатия. Тя обхваща група от невродегенеративни заболявания с общ краен резултат – атрофия на зрителните нерви и характерни промени в зрителното поле. Глаукомата е социално значимо заболяване, тъй като е една от водещите причини за слепота в световен мащаб.
Глаукомата се класифицира в две големи групи:
- първична глаукома – винаги двуочна, често с различна степен на засягане на двете очи и с начало след 60-65 годишна възраст, рядко преди 40 години. Към първичната глаукома спадат редките случаи на вродена или ювенилна глаукома с начало в детска възраст;
- вторична глаукома – причинена от други очни или общи заболявания – възпалителни, травми, диабет, оклузия на ретинени съдове, нелекувана катаракта и др., която може да бъде едноочна.
Първичната глаукома може да бъде от своя страна разделена на:
- Първична откритоъгълна глаукома (ПОЪГ)
- Първична закритоъгълна глаукома (ПЗЪГ)
Симптомите при първичната откритоъгълна глаукома са оскъдни и затова често диагнозата се поставя късно, когато зрението на едното или и на двете очи е доста намалено. Понякога пациентите се оплакват от напрежение, умора, сълзене на очите. При измерване на вътреочното налягане (ВОН) обаче, то се оказва повишено, а то е един от водещите симптоми на заболяването, имащи отношение към крайния резултат. Съществуват различни методи за измерване на ВОН и съответно различни референтни стойности, но най-често за норма се приема до 20 мм живачен стълб.
За диагнозата има значение измерването на вътреочното налягане (ВОН), но еднократно измерено повишено ВОН не е достатъчно за поставяне на диагнозата глаукома. Правят се няколко замервания и, ако стойностите са високи, задължително се извършват изследвания, показващи състоянието на зрителния нерв. Такива изследвания са компютърната периметрия (КП) и оптичната кохерентна томография (ОСТ). И двете изследвания са лесни и безболезнени за осъществяване. Те не са взаимозаменяеми и в най-добрия случай за правилното диагностициране, поне в началните етапи на заболяването, е добре да бъдат извършени и двете. Компютърната периметрия ни дава картина на зрителното поле и дефектите, които са настъпили в него вследствие на глаукомата като например стесняване на зрителното поле, поява на скотоми. ОСТ пък показва атрофията на ганглийните влакна, идващи от ретината и образуващи зрителния нерв. Картината, която се получава е като от хистологичен срез, но получена in vivo.
Детайлната диагностика на глаукомата изисква изследване на т.н. преднокамерния ъгъл (ПКЪ). При отворен (широк) ПКЪ е налице откритоъгълна глаукома, а при закрит такъв – закритоъгълна глаукома.
Закритоъгълната глаукома протича с глаукомни пристъпи. Те са съпроводени със силна болка в засегнатото око, зачервяване, сълзене. Може да бъде придружена с главоболие и повръщане. В такива случаи ВОН е екстремно повишено и може да достигне стойности над 40 мм, дори до 60 мм живачен стълб. В редки случаи е възможно стойностите на ВОН да са в норма, но при изследванията на зрителния нерв да се установят изменения като при глаукома. В тези случаи се диагностицира „глаукома с нормално налягане“.
След диагностициране на глаукома трябва да започне незабавното ѝ лечение, за да се предотврати по нататъшната ѝ прогресия. Лечението може да бъде медикаментозно, лазерно и хирургично. Медикаментозното лечение се извършва с поставяне локално на капки в очите , които целят да нормализират повишеното ВОН. Има различни групи капки и изборът на подходящи капки или комбинация между тях е по преценка на лекуващия лекар. Капките се поставят непрекъснато и всекидневно. Лазерното лечение на глаукомата се прилага в комбинация с медикаментозното или когато медикаментозното не дава добри резултати. Понякога се налага хирургично лечение, като един от съвременните методи е поставянето на импланти в ПКЪ, които улесняват циркулацията на вътреочната течност и нормализират ВОН.
Ранното откриване и адекватното лечение и проследяване на глаукомата са от огромно значение за запазване на добра зрителна функция и добро качество на живот на засегнатите индивиди. Затова профилактичното измерване на ВОН е от особено значение. Препоръчва се то да се прави веднъж на две години при всеки, на възраст над 40 г., а при пациенти с фамилна обремененост това да става веднъж в годината.
Желаещите да се свържат с д-р Радостина Господинова могат да го направят на адрес: Пловдив, бул. “Копривщица“ 36 А – МЦ “Визарт“, или на тел. 0877 398 368.
2 Отговори
[…] Глаукома – симптоми, диагностика, лечение […]
[…] Глаукома – симптоми, диагностика, лечение […]