Фолиева киселина и бременност
Снимка: Pixabay
Фолиевата киселина е водоразтворим витамин В 9, който има важно значение както за развитието на плода по време на бременността, така и за доброто здраве на майката.
Наименованието фолиева киселина произхожда от латинската дума „фолиум – folium“ – лист, тъй като най-напред съединението фолат – естествена форма на вит. В9, която, след приемането в организма, се превръща в биологично активната форма на вит. В9 – е изолирано от листата на спанака и други листни зеленчуци.
Фолиевата киселина е химическата хранителната добавка, която се използва преди и по време на бременността.
Вит. В9 има значение за редица процеси в организма, между които:
- нормалното функциониране на имунната система;
- клетъчното делене;
- синтеза на аминокиселини;
- формирането на кръвни телца в костния мозък;
- растежа на клетките в зародиша, пеленачетата и подрастващите;
- контрола на нивата на холестерола;
- растежа на мускулите;
- намаляването на умората;
- усвояването на вит. В 12;
- справянето с безпокойството и депресията;
- развитие на нервната система на плода по време на бременността.
Поради последната причина той е силно препоръчван преди и по време на бременността. Смята се, че развитието на някои дефекти на нервната система, като аненцефалията (anencephaly), спина бифида (spina bifida) и енцефалоцеле (encephalocele) са свързани с недостатъчност на фолиева киселина в организма.
Аненцефалията е дефект в развитието на невралната тръба в ранните седмици на бременността, който води до аномалии в развитието на мозъка и черепните кости. Спина бифида буквално означава „раздвоен гръбначен стълб“ и представлява вродена аномалия, състояща се в непълно затваряне на задната стена на гръбначния стълб. Енцефалоцеле е състояние, при което част от мозъка се намира извън черепа, обикновено в херниално образувание в областта на тила.
Снимка: уикипедия
Клинични проучвания показват, че достатъчният прием на вит. В9 преди и в началните месеци на бременността, намалява в значителна степен – до 70 %, появата на горните аномалии. Освен това, проучванията показват, че бременни, при които се установява недостиг на фолиева киселина, по-често раждат преждевременно; при тяй по-често се наблюдава повишение на кръвното налягане.
Дневната доза вит. В9 е 400 микрограма (0,4 милиграма). По време на бременността дозата може да нарасне до 800 микрограма дневно, по преценка на наблюдаващият лекар.
Препоръчително е приемът на фолиева киселина (вит. В9) да започне три месеца преди планираната бременност и да продължи до 12 г.с. на бременността, тъй като мозъкът се формира в първите 28 дни на бременността. Разбира се, добре би било, ако препаратът не се приема рутинно и на „сляпо“, а да се изследва нивото на фолиева киселина в организма. По този начин ще се предпазим от предозиране или странични ефекти на фолиевата киселина и свързаните с това нежелани състояния като:
- дихателна недостатъчност;
- задух;
- причерняване пред очите;
- подуване на устните и лицето;
- сърбеж и обриви по цялото тяло;
- нарушения на съня;
- нервност;
- замаяност;
- гадене;
- намаляване или пълна загуба на апетит;
- подуване (газ) на корема и др.
Последните три – гадене, липса на апетит и подуването на корема, са сериозни оплаквания, които налаг спиране на приема на добавката.
В природара вит. В9 се намира в по-големи количества във всички тъмнозелени зеленчуци и някои плодове:
- спанак – една порция спанак съдържа приблизително 250 микрограма вит. В9;
- зелен боб;
- бакла;
- зелена леща;
- броколи;
- марули;
- фъстъци;
- аспержи;
- портокали – в един среден портокал се съдържат приблизително 48 микрограма вит. В9 и др.
За предпочитане е плодовете и зеленчуците да се консумират сурови (когато това е възможно), защото различните видове термична обработка намалява с 40 до 60% количеството на вит. В9 в тях.
У нас на пазара се среща фолиева киселина под формата на таблетки на различни производители: Фолиева киселина, Фолиева киселина адифарм, Фолацид, Neofolik Meta, Folicum, Abopholik meta, комбинирани препарати – вит. В комплекс + фолиева киселина и др.
Д-р П. Панайотова
1 Отговор
[…] Фолиева киселина и бременност […]