Ваксини срещу рак на маточната шийка по време на бременност и кърмене
Смята се, че 95% от ракът на маточната шийка е свързан с човешкия папиломен вирус (HPV) и по-специално с два негови типа – 16 и 18 (от всичко над 60). Във връзка с това през 1990 г., започва разработка на ваксини, които от 2007 г. са прилагат в много страни по света. Ваксините са насочени към най-агресивни типове HPV – 16 и 18 и към тип 6 и 11, причиняващи гениталните брадавици (кондиломата кондиломи (Condylomata acuminata).
В момента се прилагат два препарата – Cervarix – ваксина за превенция на премалигнени аногенитални лезии (цервикални, вулварни, вагинални и анални) и цервикален и анален карцином, причинени от HPV типове 16 и 18 у лица над 9 години и Gardasil (Silgard) – за активно имунизиране на лица след 9-годишна възраст, за предпазване от премалигнени лезии и карцином, засягащ цервикса, вулвата, вагината и ануса, причинени от ваксиналните HPV типове, като и от генитални брадавици (Condyloma acuminata), причинени от определени HPV типове.
Няма проучвания и съответно данни за ваксината при бременни жени. Данните при бременни жени, събрани като част от регистрите на бременността, епидемиологичните проучвания и случайна експозиция по време на клиничните изпитвания, са недостатъчни, за да се направи заключение, дали ваксинацията с Cervarix влияе или не на риска от неблагоприятен изход на бременността, включително спонтанен аборт. Все пак, по време на програмата за клинично разработване са съобщени общо 10 476 случаи на бременност, включително 5 387 при жени, на които е прилаган Cervarix. Общо, процентът на лицата със специфичен изход от бременността (напр. нормално бебе, бебета с аномалии, включително вродени аномалии, преждевременно раждане и спонтанен аборт) са подобни в третираните групи. Експерименталните проучвания при животни не показват преки или непреки вредни ефекти върху фертилитета, бременността, ембрионалното/фетално развитие, раждането или постнаталното развитие. Като предпазна мярка, за предпочитане е да се избягва употребата на Cervarix по време на бременност. Жените, които са бременни или се опитват да забременеят, се съветват да отложат или прекъснат ваксинацията до края на бременността.
Няма клинични проучвания и данни за Cervarix по време на кърмене и за ефекта на ваксината по време на кърмене, респективно върху върху кърмачетата. трябва да се прилага по време на кърмене, само ако възможните ползи надвишават възможните рискове.
Няма налични данни за Cervarix по отношение на фертилитета (възможността за забременяване и износване на плода).
Голям обем данни за бременни жени (за изхода на повече от 1 000 случая на бременност) не показват малформативна или фетална/неонатална токсичност на Gardasil 9 .
Проучванията при животни не показват репродуктивна токсичност. Тези данни обаче се считат за недостатъчни, за да се препоръча използването на Gardasil 9 по време на бременност. Ваксинирането трябва да се отложи до приключване на бременността.
Gardasil 9 може да се използва по време на кърмене.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]